Niujorkas. Apie 2000 ha dirbamos žemės kasdien prarandama dėl dirvožemio druskėjimo, skelbia Jungtinės Tautos (JT). Bendras druskėjančios žemės plotas pasaulyje šiandien prilygsta Prancūzijos plotui ir užima 62 mln. ha, kai prieš dvidešimt metų buvo priskaičiuojama 45 mln. hektarų.
Druskėjimas - vienas iš dirvožemio degradacijos procesų, kuomet padidėja vandenyje ištirpusių druskų koncentracija. Procesas dažniausiai pastebimas sausuose, drėkinamuose regionuose, kur trūksta kritulių ir natūralaus drenažo, praneša „BBC News". Pirminis druskėjimas - natūralus procesas, tuo tarpu antrinį sukelia netinkama žmogaus veikla.
Jungtinių tautų universiteto Vandens, aplinkos ir sveikatos instituto (UNU-INWEH) mokslininkai, paskelbtoje ataskaitoje siūlo daugiau dėmesio skirti medžių sodinimui, giliam arimui ir rinktis labiau druską toleruojančius augalus. Aplink proceso paveiktus laukus siūloma įrengti drenažą. Ir nors patys autoriai pripažįsta, kad kai kurie jų siūlomi metodai yra brangūs, tačiau neveiklumas gali kainuoti gerokai daugiau. Mazuras Kadiras (Manzoor Qadir) iš minėtojo instituto teigia, kad norint 2050 metais išmaitinti devynis milijardus žmonių ir turint nedidelį naujų, derlingų žemių pasirinkimą, būtina teisingai išnaudoti kiekvieną žemės plotelį. Ypač liūdna, pasak mokslininko, kad mes neišgalime atkurti pažeistos žemės produktyvumo.
JT duomenimis, daugelis regionų 75 šalyse kenčia nuo šio proceso žalos. Tarp jų ir turintys didelę įtaką viso pasaulio derliui - Aralo jūros baseinas Centrinėje Azijoje, Indo-Gango baseinas Indijoje ir Geltonosios jūros baseinas Kinijoje. Indijoje pavojuje atsidūrė augalai, gyvybiškai svarbūs pragyvenimui: kviečiai, ryžiai ir medvilnė.
Paskelbto darbo bendraautorius Zafaras Adylas (Zafar Adeel) atkreipia dėmesį, kad kai kuriose besivystančiose šalyse buvo investuota į drėkinimą bei nusausinimą, tačiau sukurta infrastruktūra nėra tikrai prižiūrima ir naudojama. Anot jo, labai svarbu atkurti nualintos žemės produktyvumą, nes augant pasaulio gyventojų skaičiui stipriai didėja ir maisto poreikis.
BBC programa „Farming today" praneša, kad vienas Olandijos ūkininkas jau augina bulves, kurių laukai gali būti drėkinami sūriu vandeniu. Ūkininkas šiemet prikasė 50 t tokių bulvių ir teigia, kad jos gali būti auginamos bene 300 mln. ha žemės visame pasaulyje, nenaudojant taip svarbių gėlo vandens išteklių.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Prancūzai protestuoja prieš prekybos susitarimą
2024-11-18 -
Vokietija tampa priklausoma nuo gyvų paršelių importo
2024-11-07 -
ES žemės ūkio subsidijos pildo milijardierių kišenes?
2024-11-06
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)