Roma. Italijos ūkininkams, nukentėjusiems nuo alyvmedžiams pražūtingos bakterijos Xylella fastidiosa, vėl bus leista šiuos medžius sodinti. Kovojant su šia bakterija ir norint sustabdyti jos sukeliamos Pirso ligos plitimą, buvo nurodyta užsikrėtusius augalus sunaikinti.
Italijos žemės ūkio ministerija teigia, kad medžius vėl galima sodinti. Portalas „Euractiv" rašo, kad tam žemdirbiai turi gauti ministerijos leidimą, tačiau tikinama, kad biurokratinių kliūčių nebus keliama.
Ministras Mauricijo Martina (Maurizio Martina) teigia, kad į kova su Xylella fastidiosa turėtų įsijungti ne tik universitetai ar mokslo centrai, bet ir ūkininkai, norintys išbandyti naujas, tikėtina šiai ligai atsparias alyvmedžių veisles ar eksperimentines ūkininkavimo technologijas. Ministro teigimu, vien šio patogeno tyrimams jau išleista 4 mln.eurų.
Dėl šios ligos plitimo Italijos atstovai yra kreipęsi ir į Europos Komisiją, buvo prašoma daugiau dėmesio tyrimams visos ES lygiu. Už sveikatą ir maisto saugą atsakingas komisaras Vytenis Andriukaitis teigia, kad EK supranta bakterijos ir apsaugos nuo jos tyrimų svarbą, tačiau tiek visos ES, tik šalių narių lygmeniu vykstantys tyrimai neturėtų stabdyti skubių priemonių taikymo. Pasak komisaro, prioritetu turėtų likti ligos stabdymas, atsižvelgiant tiek į regiono, tiek į visos Italijos ir ES interesus.
Tad, nors naujus medžius Italijos valdžia žada leisti sodinti, EK nurodo, kad pažeistus alyvmedžius ir toliau teks naikinti. Nors toks ES siūlymas buvo sukėlęs nemažą Italijos žemdirbių nepasitenkinimą.
Bakterija Xylella fastidiosa pirmą kartą Europoje buvo rasta 2013 m. pabaigoje, užkrėstuose alyvmedžiuose. Liga sparčiai retino alyvmedžių giraites ir šių metų balandį apėmė beveik visą Lečės provinciją ir dalį Apulijos. Skaičiuojama, kad liga serga apie milijoną medžių. Šiuose regionuose randama užkrėstų ir migdolų bei oleandrų.
Manoma, kad ligą platina augalų sultimis mintantys vabzdžiai. Bakterija pažeidžia šaknų sistemą, medis nebeaprūpinamas reikiamomis medžiagomis ir nudžiūsta.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Prancūzai protestuoja prieš prekybos susitarimą
2024-11-18 -
Vokietija tampa priklausoma nuo gyvų paršelių importo
2024-11-07 -
ES žemės ūkio subsidijos pildo milijardierių kišenes?
2024-11-06
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)