Amsterdamas. Anksčiau prognozuota, kad šio sezono bulvių gamybos sąnaudos dėl energijos išteklių brangimo padidės 15–20 proc., tačiau Rusijos invazija į Ukraina šioje rinkoje sukėlė dar daugiau neapibrėžtumo, teigia Šiaurės Vakarų Europos bulvių gamintojų asociacija (NEPG).
Iki Rusijos pradėto karo Ukrainoje bulvių rinka Europoje pokyčiams buvo atspari, tačiau artimiausiomis savaitėmis, prasidedant bulviasodžiui, situacija gali keistis.
Bulvių perdirbėjai susiduria su augalinio aliejaus trūkumo problema, be to, jis brangus. Bulvių perdirbimo pramonė taip pat kenčia dėl logistinių sunkumų ir dėl to atsirandančių didesnių sąnaudų. Visa tai neišvengiamai turės įtakos visai su bulvių perdirbimu susijusių žaliavų ir produktų kainų grandinei, rašoma portale potatonewstoday.com.
Šių metų pradžioje NEPG prognozavo, kad bulvių gamybos sąnaudos ateinantį sezoną gali padidėti 15–20 proc. Auginimo kaštų didėjimą lemia išaugusios dujų, naftos, trąšų, elektros kainos.
Tačiau nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios dujos, nafta, elektra dar labiau pabrango. Tas pats pasakytina ir apie trąšų, ypač azoto ir kalio, kainas.
Pasak NEPG pranešimo, visi šie padidėjimai neišvengiamai turės įtakos visos bulvių auginimo ir perdirbimo grandinės žaliavų ir produktų kainoms.
NEPG neatmeta, kad dėl sunkios ekonominės situacijos ūkininkai vietoj bulvių dalį plotų užsės vasariniais augalais, pavyzdžiui, kukurūzais ar saulėgrąžomis, kurių priežiūros kaštai būtų mažesni negu bulvių. Kai kurie stambūs Europos bulvių augintojai jau kreipėsi į perdirbėjus, prašydami didesnių supirkimo kainų ir lankstesnių sąlygų.
Baiminamasi, kad bulvių augintojų ir perdirbimo pramonės padėtį dar labiau apsunkintų sausas ir karštas pavasaris bei vasara.
Vis dėlto šioje situacijoje NEPG ragina neatsisakyti bulvių auginimo: „Gamintojai turi suprasti, kad nepaisant šios labai rimtos krizės, bulvių ir bulvių produktų paklausa Europos šalyse nesumažės.“
Taip pat šia tema skaitykite
-
Didžiausias latvių kooperatyvas žengia į obligacijų rinką
2024-10-31 -
Pasėlių stebėsena Europoje: sunki rudens sėja
2024-10-30 -
Prancūzijoje ketinama sunaikinti 30 tūkst. ha vynuogynų
2024-10-25
Skaitomiausios naujienos
-
Kada ir kokios išmokos bus mokamos
2024-10-08 -
Kyla grūdų supirkimo kainos
2024-10-18 -
Fiksuoti padargų įkainiai prasilenkia su realybe
2024-10-04
(0)