
Londonas. Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybė išplėtė cukraus mokesčio taikymo sritį, įtraukdama ir saldintus pieno bei jogurto gėrimus: taip siekiama kovoti su vaikų nutukimu ir dantų ėduonimi.
Mokestis bus taikomas supakuotiems pieno kokteiliams, paruoštai vartoti kavai ir saldintiems jogurto gėrimams, bet ne kavinėse ir restoranuose ruošiamiems gėrimams, teigiama Vyriausybės pranešime.
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ragino valstybes didinti mokesčius saldintiems gėrimams.
Pasak britų sveikatos apsaugos sekretorius Wes‘as Streeting‘as (Vesas Stritingas) įstatymų leidėjams sakė, kad „nutukimas atima iš vaikų geriausią įmanomą gyvenimo pradžią, labiausiai paveikia skurdžiausius ir sukelia jiems sveikatos problemų visam gyvenimui“.
Valstybės finansuojamai Nacionalinei sveikatos tarnybai tai kasmet kainuoja milijardus svarų sterlingų.
Vyriausybės pasiūlymas išplėsti cukraus mokesčio taikymo sritį sulaukė nevienareikšmiškos britų ūkininkų ir perdirbėjų reakcijos.
Pieno ūkių atstovai (pvz., NFU Dairy Board), o taip pat Maisto ir gėrimų federacija kritikavo šį pasiūlymą, esą, nors mokestis taikomas perdirbėjams, jį prilyginti gazuotiems gėrimams yra nelogiška, nes pieno gėrimai pasižymi didele maistine verte – juose gausu baltymų, kalcio, vitaminų ir mineralų.
Ūkininkai pabrėžė, kad pieno produktai yra prieinamas ir maistingas būdas žmonėms gauti reikalingų maistinių medžiagų.
Galiausiai buvo pasiektas šioks toks kompromisas: Vyriausybė pripažino unikalią pieno sudėtį ir sutiko netaikyti mokesčio laktozei (natūraliai piene esančiam cukrui).
Kurie pramonės atstovai palankiai vertina tai, kad buvo padidintas cukraus kiekio slenkstis ir atidėta įsigaliojimo data iki 2028 m. sausio 1 d. Šis atidėjimas suteikia perdirbėjams laiko paleisti produktų sudėtį, kad atitiktų naujus cukraus kiekius ir išvengtų mokesčio.
Kiti ekspertai pažymi, kad pieno kokteiliai sudaro tik mažą dalį bendro cukraus suvartojimo, todėl tai atrodo kaip nepakankamas veiksmas sprendžiant mitybos strategijos problemą, o bet kokie receptūrų, etikečių ir atitikties pakeitimus didina gamybos kaštus.
Nors pats mokestis taikomas perdirbėjams ir importuotojams, o ne tiesiogiai ūkininkams, jis gali turėti netiesioginių pasekmių pieno gamintojams: išaugusias išlaidas perdirbėjai gali perkelti gamintojams, t. y., sumažinti žaliavinio pieno supirkimo kainą.
Kadangi perdirbėjai bus skatinami sumažinti cukraus kiekį produktuose, kad išvengtų mokesčio, tai gali turėti įtakos tam tikrų pieno rūšių, naudojamų saldintiems gėrimams, paklausai, nors bendra pieno paklausa turėtų išlikti stabili.
Pagal naujas taisykles, pieno pagrindu pagaminti gėrimai nebebus atleidžiami nuo dabartinio cukraus mokesčio ir jis bus taikomas įvairesniems produktams.
Norint išvengti mokesčio, saldžiuose gėrimuose turės būti mažiau nei 4,5 gramo cukraus 100-e mililitrų, o ne 5 gramai, kaip dabar. Gėrimams, kurių sudėtyje yra 4,5–7,9 g cukraus, bus taikomas 19,4 penso (22 euro centų) už 1 litrą mokestis, o jei jo kiekis viršija 8 g, mokestis didėja iki 25 pensų (29 euro centų).
Taip pat šia tema skaitykite
-
Estijoje pieno supirkimo kainos per metus pakilo 14 proc.
2025-11-27 -
Ankštiniai augalai: geresnis dirvožemis ir ankstyvas žemės atlaisvinimas
2025-11-26 -
Daugumoje ES regionų palankios sąlygos žieminiams javams ir rapsams augti
2025-11-26
Skaitomiausios naujienos
-
Įsigyjant žemės ūkio sklypus nebereiks pildyti deklaracijos
2025-11-13 -
Finansinė įtampa grūdų sektoriuje – ūkininkai sprendimų ieško su ministru
2025-11-03 -
Daugiamečių pievų rebusas – ar paprastesni reikalavimai išpančios ūkininkų rankas
2025-11-18



(0)