Basf 29 05 23 Basf 2023 05 29 m1
Pasaulyje
Amerikietiškų sojų importas padidėjo 112 proc.

Briuselis. Į Europos Sąjungą iš JAV importuojamų sojų kiekis einamaisiais prekybos metais (per 2018 m. liepos–gruodžio mėn.) padidėjo 112 proc., palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu.

JAV Europos Sąjungai ir toliau tiekia daugiausiai sojų – iš jų importuojamų sojų kiekis siekia 75 proc. Europa tebėra didžiausia JAV kilmės sojų eksporto rinka (28 proc.), o antra ir trečia pagal dydį eksporto rinkos yra Argentina (10 proc.) ir Meksika (9 proc.).

Sojų importas išaugo įgyvendinant ES ir JAV vadovų susitikomo 2018 m. liepos mėn., kuomet buvo sutarta didinti prekybos kai kuriais produktais, visų pirma sojomis, mastą.

Bioversija 23 04 27

Šie 2018 m. antrojo pusmečio pokyčiai padėjo sustiprinti JAV poziciją: jos gerokai lenkia Braziliją, kuri paprastai laikoma didžiausia sojų Europai tiekėja. 2018 m. (sausio–gruodžio mėn.) 50 proc. į Europą importuotų sojų buvo JAV kilmės, o 36 proc. – Brazilijos kilmės (2017 m. – 37 proc.).

Europos Komisijai nusprendus pradėti leidimo naudoti JAV kilmės sojas biodegalams gaminti suteikimo procedūrą, iš JAV į Europą turėtų būti importuojama dar daugiau sojų.

Palyginti su pirmosiomis 27-iomis 2017 prekybos metų savaitėmis (liepos–gruodžio mėn.), sojų importas iš JAV į ES padidėjo 112 proc. – iki 5 mln. 182 tūkst. tonų.

Šiuo metu iš JAV importuojama 74,5 proc. bendro į ES importuojamų sojų kiekio, palyginti su 39 proc. tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu. JAV gerokai lenkia Braziliją (19 proc.) – antrąją didžiausią sojų ES tiekėją. Toliau seka Kanada (2 proc.), Ukraina (1,6 proc.) ir Paragvajus (1 proc.).

2018 m. gruodžio mėn. Europos Komisija pradėjo viešas konsultacijas dėl sprendimo leisti naudoti JAV kilmės sojas biodegalams gaminti Europoje. Komisijos vertinimu, JAV sojų eksportuotojų pateiktas „JAV sojų tvarumo užtikrinimo protokolas“ atitinka ES teisės aktuose nustatytus privalomus tvarumo reikalavimus, todėl JAV kilmės sojas galima naudoti biodegalams gaminti.

***
ES per metus importuoja apie 14 mln. tonų sojų. Jos naudojamos kaip baltymų šaltinis vištoms, kiaulėms, galvijams ir kitiems gyvuliams šerti, taip pat pienui gaminti. Dėl konkurencingų kainų JAV kilmės sojos Europos importuotojams ir naudotojams yra labai patraukli pašarų alternatyva.

EK, MŪ inf.

  Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 + padovanok tėčiui mob

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate planuojamą mokesčių pertvarką?
  Visos apklausos