Kaunas. Po žinutės apie tai, kad žemės ūkio ministras Giedrius Surplys ministerijos darbuotojams nurodė atlikti buvusio ministro Vigilijaus Juknos veiklą, sulaukėme V. Juknos nuomonės dėl žiniasklaidoje jam mestų kaltinimų.
„Mano ūkis“ pirmadienį paskelbė, kad G. Surplys pavaldiniams nurodė atlikti vidinį tyrimą dėl V. Juknos veiklos VšĮ „Mokslinės paslaugos“ ir iš valstybės gaunamų lėšų Šviečiamajai gyvulininkystės programai „Gyvulininkystė ir aš“.
Pateikiame V. Juknos atsakymą į žiniasklaidoje jam išsakytus įtarimus.
__________
Politikoje dalyvaujantis žmogus paprastai yra susitaikęs su tuo, kad jo veiklą bei asmenį žeminančios „antys“ yra neišvengiamos. Ir dažniausiai į tai nekreipia dėmesio.
Pats taip pat niekada nekomentuoju tokių gandų ir nekritikuoju skambių straipsnių antraščių, visuomenei skleidžiančių klaidinančią informaciją.
Tačiau šį kartą noriu žemdirbių bendruomenei, kurią ypač gerbiu, situaciją paaiškinti plačiau. Visą savo profesinę karjerą paskyriau žemės ūkiui ir ypač – gyvulininkystei. Visada su pagarba kalbėdavau apie žemdirbius ir visus kitus kaimo gyventojus. Vertindamas jų sunkų darbą, jaučiau ir jaučiu pareigą kelti žemės ūkio ir kaimo prestižą, parodyti jo gerąją pusę, ugdyti teigiamą jaunimo požiūrį į žemdirbystę. Tai paskaitų metu stengiuosi įdiegti ir savo studentams.
Ir tenka apgailestauti, kad neįsigilinant į Šviečiamosios gyvulininkystės programos turinį ir reikšmę, ji buvo sumenkinta, suvulgarinta, pavaizduojant, tarsi pats pasiskyriau sau pinigus, sau organizavau viešųjų pirkimų konkursą ir po to tiesiog kaip paslaugos tiekėjas, pasiėmiau pinigus. Tokie kaltinimai mažų mažiausiai nelogiški ir visiškai nepagrįsti.
Pirmiausia noriu patikslinti, kad VšĮ „Mokslinės paslaugos“ įkūriau 2009 m., o ne 2014 - aisiais, kaip teigiama straipsnyje. Visada buvau vienintelis šios įmonės dalininkas, tik dirbdamas ŽŪM, kaip to reikalauja teisės aktai, buvau laikinai perdavęs šią įmonę. Todėl natūralu, kad baigęs darbą ministerijoje, t. y. pasitraukęs dėl tuo metu susiklosčiusių asmeninių priežasčių, vėl tapau savo 2009 m. įkurtos įmonės vieninteliu dalininku.
Įmonė kaip tiekėja dalyvauja viešuosiuose pirkimuose nuo 2009 m., siūlydama savo paslaugas žemės ūkio (gyvulininkystės) srityje. Todėl labai keistai atrodo straipsnyje pateikiami kaltinimai ir įtarinėjimai neskaidrumu dėl dalyvavimo (kaip tiekėjai) viešuosiuose pirkimuose, vis bandant tai žūtbūt susieti su mano darbu ŽŪM.
Įmonė jau ir 2009 - 2012 metais dalyvavo viešuosiuose pirkimuose kaip tiekėja. Be to, ar įmanoma daryti įtaką kokiems nors procesams po metų, dvejų, trejų ar ketverių, jau nebedirbant ministerijoje?
Keistai atrodo ir kaltinimai, kad konkurse dalyvavo tik vienas tiekėjas. Mes dalyvavome paskelbtame pirkime kaip tiekėjai, siūlantys savo paslaugas, turėdami atitinkamą kompetenciją ir gebėjimus veiklai gyvulininkystės srityje. Kodėl kiti nedalyvavo ir neteikė siūlymų, nors vyko viešieji pirkimai, - ne man atsakyti.
Taip pat noriu pabrėžti, kad VšĮ „Mokslinės paslaugos“ 2015-2018 metais teikė tik išvykų organizavimo, o 2015 m. - „Mokymo medžiagos, užduočių knygelių ir dėlionės sukūrimo maketavimo, spausdinimo ir dauginimo bei dalomosios medžiagos išsiuntimo visoms mokykloms“ paslaugas. Kitos Šviečiamosios gyvulininkystės programos dalys buvo vykdomos kitų tiekėjų, visiškai nesusijusių su VšĮ „Mokslinės paslaugos“ veikla.
Mokyklų ir darželių sąrašas būdavo patvirtintas žemės ūkio ministro įsakymu ir nurodytas pirkimo sąlygose. Programa buvo vykdoma tik sąraše nurodytoms mokykloms ir darželiams.
O pabaigoje - konkretūs skaičiai: iš viso per 2015 - 2018 metus gauta 210 589 Eur. Iš šių lėšų parengta USB atmintinių 130 vnt., sukurta, atspausdinta ir padauginta užduočių knygelių, dėlionių - 4450 vnt., organizuota 50 parodų, 61 išvyka į ūkius, 51 išvyka į mokymo įstaigas. Programoje dalyvavo 7822 dalyviai.
Vienam dalyviui, įvertinus medžiagos sukūrimą, metodinės medžiagos mokytojams parengimą, maketavimą, spausdinimą, dauginimą, rašymo priemones, autobusų nuomą, arbatos pertaukėlę, pietus iš trijų patiekalų, edukacinių programų ir paskaitų organizavimą, vidutiniškai buvo skirta 26,92 Eur su visais mokesčiais (210 589 Eur / 7822 = 26,92 Eur).
Paminėjus gautas pajamas, straipsnyje pamiršta pažymėti, kad net 7822 mūsų šalies vaikai ir jaunuoliai turėjo galimybę iš arčiau pažinti kaimą, gyvūnus, aplankyti gyvulininkystės ūkius, priartėti prie kaimo ir t. t. Matant vaikų, kurie dalyvavo šioje programoje švytinčias akis, teigiamas emocijas, skaitant mokytojų ir mokinių atsiliepimus apie jų pažintį su įvairiais gyvūnais, jų auginimu, man belieka tik pasidžiaugti tuo, ką darau. Tikiu, kad ne vienas šių vaikų savo ateitį susies su žemės ūkiu ir kurs savo gyvenimą ir šeimą čia, Lietuvoje.
Daugiau informacijos ir akimirkų, atsiliepimų iš renginių galima rasti Facebooke (Šviečiamoji gyvulininkystės programa „Gyvulininkystė ir aš“).
Vigilijus Jukna
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
S. Gentvilas: „Iki 2050 m. Lietuva pasiruošusi tapti neutrali klimatui“
2024-11-20 -
Kodėl JAV ūkininkai balsavo už D. Trump'ą ir ką tai jiems atneš
2024-11-13 -
Ignas Jankauskas: ūkininkams kreditus gauti vis sunkiau
2024-11-07
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)