Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Nuomonė
Prezidentas siūlo „kirpti“ lengvatą žemdirbių naudojamam kurui

Vilnius. Prezidentas Gitanas Nausėda pranešė, kad siūlys Seimui rudens sesijoje vienodai apmokestinti visas pajamų rūšis, o skirtingus tarifus taikyti pagal jų dydį. Vienas iš siūlymų ypač aktualus žemdirbiams: Prezidento nuomone, reikia mažinti lengvatas žymėtiems degalams.

„Turime daug lengvatų, taip pat ir žemės ūkio srityje. Vis dar turime labai nemažą lengvatą akcizui žymėtiems degalams, dyzelinui. Galima taikyti mažesnę šito akcizo lengvatą ir iš to gauti papildomai pinigų“, - kalbėjo Prezidentas.

Žemdirbiams ši žinia apie Prezidento užmojus „kirpti“ lengvatą žymėtajam kurui sukėlė šoką, tai buvo kaip perkūnas iš giedro dangaus. Žemdirbių organizacijų atstovai stoja prieš G. Nausėdos idėją kirpti lengvatą kurui,  o „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis to nekomentuoja.

Bioversija m7 2024 11 19

Žemdirbių atstovai sako, kad siūlymas apkarpyti lengvatą ūkininkų naudojamam dyzeliniam kurui gerokai apsunkintų jų veiklą ir pabrangintų maisto produktus.

Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas sakė esąs pasipiktinęs, kad Prezidentas per rinkimų kampaniją neužsiminė apie lengvatų ūkininkams naikinimą.

„Rinkimų kampanijoje nebuvo užuominos, gal mes būtume kitaip balsavę“, – BNS sakė jis.

Jis svarstė, kad kompensuodami padidėjusias kuro išlaidas, ūkininkai gali atsisakyti samdomų darbuotojų. 

Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos generalinis direktorius Jonas Sviderskis portalui manoukis.lt teigė, jog bendrovių atstovų reakcija į tokį Prezidento siūlymą yra vienareikšmiškai neigiama.

„Treji iš eilės metai Lietuvos žemės ūkiui buvo labai sunkūs. Todėl dabar reikia galvoti, kaip žemdirbiams padėti, o ne kaip dar labiau jų padėtį bloginti. Žemės ūkio bendrovės, kaip juridiniai asmenys, bene vieną tik lengvatą, t.y. žymėtajam kurui, ir turime. O dabar norima ir ją atimti.

Sutinkame, kad gal ir reikia ieškoti galimybių, kur sutaupyti, bet šis variantas tikrai ne tas. Pirmiausiai, pavyzdžiui, suraskime būdų sumažinti lengvatas „sofos“ ūkininkams“, - sakė J. Sviderskis.  

Kaimo reikalų komiteto narys konservatorius Kazys Starkevičius sako, kad G. Nausėda neįsiklausė į ūkininkų poziciją.

„Akmenį rišam po kaklu ir skandinam. Prezidentas turėjo daugiau pasitarti, o ne pjauti šaką, ant kurios sėdime, ten, kur lengviausia. Neatsižvelgia į realybę, o juk gyvulių skaičius ir grūdų derlingumas mažėja, pernai BVP, sukuriamas žemės ūkyje, krito“, – teigė K. Starkevičius.   

Parlamentaras siūlė vietoje akcizo didinimo atidžiau prižiūrėti, ar lengvata nėra piktnaudžiaujama, ar ja nesinaudoja realiai neūkininkaujantys žmonės.

Valdančiųjų „valstiečių“ lyderis R. Karbauskis BNS atsisakė komentuoti situaciją ir teigė, kad Seime svarstant šį klausimą nusišalins.

„Toje temoje aš nešneku. Esu ūkininkas, todėl neturiu teisės šnekėti apie tai“, – sakė R. Karbauskis. Jis, kaip žinia, - pagrindinis „Agrokoncerno“ akcininkas, bet valdymo teises yra perleidęs. 

Prezidentūra teigia, kad pigesnio dyzelino lengvata dabar biudžetui kainuoja 83 mln. eurų kasmet, ir siūlo šią sumą sumažinti perpus.

Prezidento patarėjas Simonas Krėpšta BNS trečiadienį sakė, kad toks sprendimas leistų surinkti papildomų pajamų, kurias būtų galima išleisti socialinei apsaugai, be to, prisidėtų prie aplinkosaugos tikslų. 

„Dalies lengvatos panaikinimas būtų logiškas. Tai yra ir biudžeto pajamų klausimas, ir aplinkosaugos klausimas, tai skatintų galvoti apie efektyvesnį transporto įdarbinimą“, – sakė patarėjas.

„Tai yra netiesioginis mokestis, o netiesioginiai mokesčiai yra žymiai mažiau žalingi ekonomikos augimui. Kalbant apie ūkininkus, tai yra viena iš kaštų dedamųjų. Naftos kainos kinta, taigi pokyčiai vyksta ir nepriklausomai nuo akcizų. Akcizų didėjimas yra nuolatinis procesas, todėl sakome, kad jis gali būti paspartintas“, – kalbėjo S. Krėpšta.

Seimo rudens sesija prasidės rugsėjo 10 d. Taigi žemdirbiai su nekantrumu lauks žinios, kaip Vyriausybėje ir Seime bus sureaguota į G. Nausėdos siūlymą atsisakyti dalies lengvatų už žymėtąjį kurą žemės ūkiui. Dar neaišku, ar šie Prezidento pasiūlymai bus įtraukti į vadinamąjį biudžetinį paketą.

Biudžeto paketą Seimui ministrų kabinetas privalo perduoti iki spalio 17 d. Todėl konkretesni Vyriausybės sprendimai, kokie bus mokestiniai pasiūlymai kitiems metams, galimi spalio pradžioje.

MŪ, BNS inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos