


Kauno r. Lietuvos sodininkų bendrijų asociacijos (LSBA) pirmininkas Juozas Ravinis, reaguodamas į Vyriausybės planus steigti Regionų ministeriją, siūlo naikinti Žemės ūkio ministeriją (ŽŪM) ir Aplinkos ministeriją, sujungiant jas į vieną Regionų ministeriją.
Šį siūlymą inicijavo LSBA nariai, per ataskaitinį susirinkimą iškeldami klausimą apie ministerijų neveiksmingumą ir įpareigodami Asociacijos vadovybę imtis veiksmų, kad sodų bendrijų gyventojų interesams būtų realiai atstovaujama valdžios institucijose.
LSBA nuomone, dabartinės ministerijos tapo biurokratinėmis struktūromis, kurios neturi ryšio su regionų žmonėmis, o jų veikla orientuota į siaurų lobistinių grupių interesus.
Asociacijos manymu, Žemės ūkio ministerija valdo milijardus ES investicijų, kurios turėtų būti skirtos regionų plėtrai ir atskirties mažinimui, tačiau dauguma jų atitenka didžiausiems žemvaldžiams.
LSBA teigia, kad sodų bendrijos, smulkūs ūkininkai, vietos bendruomenės neturi jokio finansavimo infrastruktūrai ar smulkiajai veiklai – visa sistema orientuota tik į stambiuosius rinkos dalyvius.
Kalbėdama apie Aplinkos ministeriją, LSBA sako, kad užuot gerinusi infrastruktūrą, ji bendrijoms taiko tik draudimus ir apribojimus:
- sodų bendrijų įstatymo naikinimas – užuot stiprinus bendrijų savivaldą ir įgalinus bendruomenes, ministerija mažina jų teisinį statusą, palikdama šias teritorijas be aiškios plėtros vizijos;
- sodų bendrijų infrastruktūros problemos – keliai, vandentiekis, nuotekų tinklai – yra ignoruojamos, nes šios teritorijos neįtraukiamos į jokias valstybines investicines programas;
- sodininkų bendrijų gyventojai atsiduria teisinėje nežinomybėje, nes jų teritorijos nepriklauso nei miestams, nei kaimui – dėl to jie neturi nei aiškių teisių, nei valstybės paramos.
Asociacija siūlo ŽŪM ir AM sujungti į vieną veikiančią struktūrą – Regionų ministeriją, kuri:
- sukurtų aiškią regionų vystymo strategiją, orientuotą į realius žmonių poreikius;
- užtikrintų skaidrų paramos skirstymą – daugiau lėšų smulkiems ūkininkams, sodų bendrijoms, vietos verslams;
- integruotų žemės ūkio, aplinkosaugos, infrastruktūros ir teritorijų planavimo klausimus į vieną veiksmingą modelį;
- leistų sodų bendrijoms gauti aiškias teises, paramą ir būti pripažintomis gyvenamosiomis teritorijomis.
LSBA mano, kad sujungus šias ministerijas į vieną sumažės biurokratija, finansavimas taps skaidresnis, sodų bendrijos taps visavertėmis gyvenvietėmis su infrastruktūra ir teisėmis, sprendimai bus priimami efektyviau ir greičiau.
Taip pat šia tema skaitykite
-
J. Eimontas: grūdų rinkai įtaką daro geopolitika ir būsimo derliaus prognozės
2025-03-31 -
„Žemės ūkis niekada nebuvo išlaikytinis“
2025-03-07 -
Gyvulininkystės ūkius šokiravo pakeisti Valdymo reikalavimai
2025-02-12
Skaitomiausios naujienos
-
Patvirtintos 2025 m. tiesioginių išmokų taisyklės
2025-03-19 -
Gazolio naudojimas ūkyje: nusižengimų beveik nerasta
2025-03-31 -
Žemės kainos Lenkijoje pasiekė naujas aukštumas
2025-03-20
(0)