Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Nuomonė
Kodėl JAV ūkininkai balsavo už D. Trump'ą ir ką tai jiems atneš
Asociatyvi Shutterstock nuotr.

Dauguma amerikiečių ūkininkų tradiciškai remia respublikonus. 2024 m. prezidento rinkimai nebuvo išimtis, nors Donaldʼo Trump'o politika daugeliui atnešė ekonominių iššūkių.

Ūkininkai ir „America First“ politika

D. Trump'o šūkis „America First“ (liet. „Visų pirma Amerika“) pabrėžia nacionalizmo idėją, siekį apriboti šalies priklausomybę nuo užsienio rinkų ir skatinti vietinę gamybą. Tokia politika sulaukia daugumos ūkininkų palaikymo, nes jie tiki, kad tai stiprina JAV maisto nepriklausomybę, nors per pirmąją D. Trumpʼo kadenciją ji atnešė ir ekonominių nuostolių.

Dėl prekybos karo su Kinija, sojų, kukurūzų ir kitų JAV produktų eksportas susidūrė su tarifais, mažinančiais jų konkurencingumą Kinijos rinkoje. Šie tarifai paskatino Kiniją ieškoti kitų tiekėjų, tokių kaip Brazilija. Visgi D. Trumpʼas įžvelgia galimybę, kad prekybos konfliktai ilgalaikėje perspektyvoje atneš naudos amerikiečių ūkininkams.

Bioversija m7 2024 11 19

Parama ūkininkams – subsidijos ir biudžeto mažinimo grėsmė

JAV ūkininkai gauna federalinę paramą per įvairias subsidijų programas, įtvirtintas Žemės ūkio įstatyme („The Farm Bill“). D. Trumpʼas, kompensuodamas ūkininkų nuostolius dėl prekybos karo su Kinija, skyrė jiems dideles subsidijas, siekdamas stabilizuoti sektorių.

Tačiau jo oponentai perspėja, kad dėl biudžeto mažinimo, numatyto kontraversiškai vertinamame dokumente „Project 2025“, ši parama gali būti apkarpyta, ypač mažiems ir vidutiniams ūkiams, kurie negali konkuruoti su pramoniniais milžinais. Teigiama, kad subsidijų karpymas nukreiptų daugiau lėšų stambioms žemės ūkio įmonėms.

Migracijos politika ir ūkių darbo jėga

Daugumoje JAV ūkių dirba migrantai, tačiau D. Trumpʼo  politikos prioritetas – riboti migraciją. Respublikonų prezidentas kalba apie įrankius, kurie paskatins amerikiečius dirbti ūkiuose, o migrantų įdarbinimo apimtys būtų sumažintos.

Tokia politika gali sukelti rūpesčių ūkininkams: darbo jėgos trūkumas gali dar labiau apsunkinti produkcijos apdorojimą ir derliaus surinkimą. Dalis ūkininkų mano, kad Amerikos žemės ūkis turėtų būti mažiau priklausomas nuo užsienio darbo jėgos.

Klimato politikos prieštaringumas

D. Trumpʼo administracijos požiūris į klimato kaitą yra labai skeptiškas. Jo sprendimas pasitraukti iš Paryžiaus susitarimo ir sušvelninti gyvūnų gerovės įstatymo reikalavimus sulaukė aplinkosaugos aktyvistų kritikos ir ūkininkų palaikymo. Ūkininkai dažnai siekia mažesnio reguliavimo, todėl ši politika jiems atrodo palanki.

Tačiau ilgalaikėje perspektyvoje klimato pokyčiai gali gerokai paveikti žemės ūkio sektorių, todėl mokslininkai ir dalis politikų teigia, kad pavojinga mažinti klimato apsaugos nuostatas.

Prekybos sutartys ir konfliktai

D. Trumpʼo ketinimai taikyti dar didesnius tarifus Kinijos prekėms ir potencialiai taikyti juos kitų šalių importui kelia nerimą žemės ūkio sektoriui. Šiuo metu Kinija gerokai sumažino priklausomybę nuo JAV žemės ūkio prekių, o tai reiškia, kad prekybos konfliktų pasikartojimas gali dar labiau sumažinti Amerikos ūkininkų eksporto galimybes.

Kartu su augančia konkurencija, ypač iš Brazilijos, tokios sankcijos gali lemti prastesnes JAV ūkininkų pozicijas eksporto rinkose.

JAV kukurūzų ir sojų kainoms šiemet nukritus iki žemiausio lygio nuo 2020 m., JAV žemės ūkio ekonomika pajuto neigiamą poveikį, pavyzdžiui, sumažėjo tokių įmonių, kaip „Deere & Co“ traktorių, kombainų ir kitos žemės ūkio technikos paklausa.

JAV ūkininkų ekonominė ateitis: dvigubas poveikis

Daugeliui JAV ūkininkų D. Trumpʼo politika atneša ne tik paramą subsidijomis, bet ir ekonominius iššūkius dėl prekybos apribojimų. Prognozuojama, kad 2025 m. JAV patirs didžiausią istorijoje žemės ūkio prekybos deficitą, sieksiantį 42,5 mlrd. JAV dolerių.

Toks scenarijus didina tiek augintojų, tiek įrangos tiekėjų finansinę įtampą. Nors D. Trumpʼas siekia sugrąžinti verslą į JAV ir riboti importą (kompanijai „John Deere“ paskelbus apie planus perkelti dalį savo gamybos į Meksiką ir atleisti šimtus darbuotojų savo gamyklose JAV, D. Trumpʼas pagrasino iš Meksikos importuojamai „John Deere“ technikai taikyti 200 proc. baudžiamuosius tarifus), rinkos dalyviai abejoja, ar griežta politika tikrai padės atsigauti žemės ūkiui.

Galimybės ar rizika?

Antroji D. Trumpʼo prezidentavimo kadencija žemės ūkiui kelia tiek vilčių, tiek iššūkių. Jo griežta politika dėl tarptautinės prekybos, biudžeto mažinimo ir migracijos yra aktualūs ir prieštaringi klausimai, kurie ilgainiui gali labai paveikti ūkininkus.

Dauguma žemdirbių mato D. Trumpʼą kaip stiprų lyderį, kuris siekia apsaugoti nacionalinius interesus, tačiau kyla klausimas, ar tokios strategijos užtikrins ilgalaikį JAV žemės ūkio stabilumą ir augimą.

Amerikos ūkininkų ateitis – sudėtinga ir nenuspėjama, priklausanti ne tik nuo rinkų ir klimato, bet ir nuo politikos, kuri tiesiogiai siejasi su jiems aktualiais kasdieniais iššūkiais.

Autorius: Viktoras Trofimišinas
Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kiek sumokėjote žemės mokesčio už 2024 metus?
Visos apklausos