Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Nuomonė
Klaida, galinti kainuoti brangiai?

Vilnius. Nors išimties tvarka šiemet dar netaikomas GAAB 8 reikalavimas, tačiau dalyvaujant ekoschemose negamybinius plotus palikti vis tiek reikia ir tam tikra prasme Lietuvai ši EK išimtis nebetenka prasmės. Į tai dėmesį atkreipia Mažeikių r. ūkininkas Audrius Vanagas.

Savo socialinio tinklo paskyroje jis rašo, kad pagal ES naujo periodo BŽŪP reglamentą visų šalių narių ūkininkai norėdami gauti tiesioginę bazinę išmoką už pasėlius privalo pagal GAAB 8 standartą „Mažiausia ariamos žemės, skirtos negamybiniams plotams arba objektams, dalis“ negamybinei veiklai skirti 4 proc. ariamos žemės. Dar 1 proc. privalu skirti, jei norima dalyvauti Ekologinių sistemų veiklose (ekoschemose) ir taip gauti didesnę nei bazinę išmoką. 

Šiemet dėl karo Ukrainoje atidėtas GAAB 8 taikymas, tad norint gauti bazinę išmoką 4 proc. negamybinei veiklai palikti nereikia, tačiau reikia palikti 1 proc., jei norima dalyvauti ekoschemose. 

Bioversija 2024 07 09 m7

„Iki šitos vietos viskas gerai visose šalyse išskyrus vieną – Lietuvą. Mes Strateginiame plane sugebėjome įsirašyti nuostatą, kad, norėdami dalyvauti ekoschemose, privalome atidėti negamybai ne 4+1 proc., o 5 proc. Tad išimties šiems metams neturime.

Negana to, reikalavimai šiemet išmokoms yra griežtesni nei jie bus taikomi nuo kitų metų. Ekoschemose negamybai atidėtiems plotams privaloma priežiūra, ko nereikalauja plotai palikti pagal GAAB 8 standartą. 

Prasidėjus šiemetiniam pasėlių deklaravimui beveik 100 proc. problemų kyla būtent dėl negamybai skirtų plotų palikimo ir įbraižymo deklaravimo sistemoje. Neveikia taip, kaip turėtų, ne viskas atlikta taip, kad darbas vyktų sklandžiai.

Dėl kažkieno neapdairumo ministerijoje dabar turime tokią situaciją. Ir, aišku, mes, ūkininkai, turėsime visą tą neapdairumą sugerti įsipareigodami ilgesniam laikui tai, ko kitais metais nereikėtų daryti. O tuo tarpu ES koridoriuose pasigirsta kalbų apie šiemetinių išimčių pratęsimą ilgesniam laikui“, – rašo A. Vanagas klausdamas žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko ir viceministro Egidijaus Giedraičio, kaip Lietuvos ūkininkams tokiomis sąlygomis konkuruoti su kitų ES šalių ūkininkais.

A. Vanago pasisakymas socialiniame tinkle įsuko diskusiją, į kurią įsijungė ir E. Giedraitis, klausdamas, kur būta anksčiau su pasiūlymais ir teigdamas, kad ši problema jau buvo įvardyta, tačiau EK šiemet nieko neleidžia keisti.

„Komisija darydama išimtis GAAB, ekoschemoms neleido daryti jokių išimčių. O strateginiai planai kiekvienoj valstybėje kitaip sukonstruoti, visi moka žymiai daugiau už negamybines veiklas ir mažiau kyla aistrų“, – po A. Vanago pasisakymu rašė E. Giedraitis, ragindamas matyti visumą.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos