Basf A1 2024 10 11 Basf m1 2024 10 11
Nuomonė
Ekonomistas - ko tikėtis brangstant grūdams

Vilnius. Žemės ūkio produkcijos kainų indeksams pasaulyje didėjant aštuonis mėnesius iš eilės, o pandemijai sujaukus tarptautinę prekybą žaliavomis, netrukus gali brangti maisto produktai, sako SEB ekonomistas Tadas Povilauskas. 

Pasak jo, nors daugelio žaliavų derlius buvo neblogas, vienos šalys, baimindamosi didėjančių kainų, ėmė labiau kaupti atsargas, o kitos, norėdamos pristabdyti augančias kainas vidaus rinkoje, apribojo eksportą. Be to, kai kurių valstybių eksportuotojams ėmė trūkti jūrinių konteinerių, kad galėtų išsiųsti žaliavas pirkėjams.

„2020 metų pabaigoje mažmeninės maisto produktų kainos nerodė tokių žemės ūkio produktų brangimo tendencijų, tačiau jau netrukus gyventojų piniginės pajus pastarųjų mėnesių pokyčius rinkoje“, – pranešime sakė T. Povilauskas. 

Bioversija m7 2024 11 01

Anot jo, kviečių ateities sandorių kaina šią savaitę viršijo 220 eurų už toną – 15 proc. daugiau nei prieš metus. Tokios aukštos kviečių kainos biržose buvo tik 2012 metais.

Anot T. Povilausko, viena svarbiausių kviečių brangimo priežasčių yra sustiprėjęs valstybių savisaugos instinktas stengiantis sukaupti saugias grūdinių kultūrų atsargas. Todėl grūdus importuojančios valstybės didino grūdų importą, o tos, kurios jas eksportuoja, stengiasi pasilikti didesnes negu įprastai atsargas.

Pasak T. Povilausko, situacija pasaulinėje rinkoje yra palanki Lietuvos grūdų eksportuotojams, tačiau išaugusios grūdų kainos nedžiugina grūdų perdirbėjų.

„Akivaizdu, kad toks šuolis daro neigiamą įtaką jų pelningumui, todėl didesnes žaliavų sąnaudas stengsis perkelti ant vartotojų pečių. Taip pat išaugusios grūdinių ir aliejinių kultūrų kainos kelia stresą pašarų gamintojams ir jų vartotojams – gyvulininkyste besiverčiantiems ūkininkams“, – sakė T. Povilauskas.

Anot jo, kviečių kainos dar kurį laiką gali likti istoriškai didelės, tačiau, jeigu šių metų derlius vėl bus geras, kainos antrą pusmetį jau bus gerokai mažesnės.

Tuo metu pieno rinkoje padėtis stabilesnė. Vidutinė jo supirkimo kaina 2020 metų pabaigoje Lietuvoje buvo 3 proc. didesnė nei prieš metus, o supirktas pieno kiekis beveik nepakito. 

„Kol kas nėra ženklų, kad padėtis pieno produktų eksporto rinkose artimiausiais mėnesiais smarkiau keistųsi – pieno produktų paklausa už Europos Sąjungos ribų yra gana didelė, todėl tikėtina, kad metinis pieno produktų kainų pokytis liks teigiamas“, – sakė ekonomistas. 

Jis taip pat pabrėžia, kad yra produktų, kurie pinga, – po piko 2019 metais smarkiai smuko žemyn kiaulienos kainos. Vis dar kuklesnės negu prieš metus ir paukštienos supirkimo kainos. Šioms žaliavoms įtaką daro ne tik pandemija ir apribota viešojo maitinimo veikla, bet ir gyvūnų ligos.

BNS inf.

    Gudinas -  23 06 14
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos