Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Nuomonė
Ekologiniai ūkiai: padėtis darosi kritinė

Ukmergė. Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos pirmininkas, Ukmergės rajono ūkininkas Saulius Daniulis (žr. nuotr.) tvirtina, kad šie metai – jau tretieji, kai ekologiškai ūkininkaujantieji susiduria su ypač sudėtinga situacija.

Šių metų ekologinių pasėlių derliai labai nukentėjo nuo sausros. Tas pats atsitiko ir pernai. O 2017-uosius žemdirbiai mena kaip ypač lietingus, kai gamta neleido laiku nuimti subrendusio derliaus, labai nukentėjo jo kokybė.

Derlius prastas

Bioversija 2024 04 15 m7

Kaip žinome, ekologiniuose ūkiuose įprastai gaunamas mažesnis pasėlių derlingumas negu intensyvias auginimo technologijas taikančiuose chemizuotuose ūkiuose. Pastarieji nepalankių oro sąlygų sukeltus padarinius gal sušvelninti įvairiomis cheminėmis augalų apsaugos ir tręšimo priemonėmis. Tuo tarpu ekologiniams ūkiams tenka labiau pasikliauti gamtos malonėmis. O jų ne visuomet pasitaiko!

Pasak S. Daniulio, šiemet ekologiniuose ūkiuose kiek geresnis tik žieminių javų derlius. O vasarojų labai neigiamai paveikė buvusi sausra. Vegetacijos metu ir su žieminiais javais situacija per sausrą atrodė bloga, bet po javapjūtės derlių ūkiai vertina kaip „pusėtiną“, palyginus su pernykščiu, irgi paveiktu sausros. Tačiau šiemet prastesnė negu buvo pernai grūdų kokybė. O derliaus kūlimo metu vis pasitaikantys trumpi lietūs grūdų kokybę, ypač rugių, dar pablogina. Vietoj buvusios maistinės kokybės, grūdai tampa pašariniais.

Supirkimo kainos smarkiai nukrito

Ekologiškų grūdų supirkimo kainos šį sezoną, lyginant su pernykščiais metais, smarkiai krito. „Pavyzdžiui, rugiai pernai kainavo apie 240-260 eurų/t, o dabar už jų toną supirkėjai siūlo vos 120-140 eurų. Be to, ekologiškų rugių paklausa labai smuko. Girdime, kad sandėliuose dar yra nemažai pernykščio derliaus grūdų. Nežinome, kokios priežastis lėmė tokią situaciją? Galbūt Ukrainos įtaka, dar kas nors?“, - svarsto LEŪA vadovas.

Krito ir kitų rūšių ekologiškų grūdų kainos. Pavyzdžiui, pašariniai ekologiški kviečiai pernai tokiu metu kainavo apie 240-260 EUR/t. Šiemet jų kaina sumažėjo iki 160-170 EUR/t. Tokia ekologiškų kviečių kaina jau mažai kuo skiriasi nuo chemizuotuose ūkiuose užaugintų grūdų kainos.

Sunku ir gyvulininkystės ūkiams

LEŪA vadovas sako, jog šie metai sudėtingi ir ekologinės gyvulininkystės ūkiams. Dėl nepalankių oro sąlygų nepavyksta pasiruošti reikiamo kiekio kokybiškų pašarų. Pirmoji žolė buvo menka dėl sausros, reikiamo kiekio pašarų surinkti nepavyko. Dabar atolas auga kiek geriau, bet ruošiamų pašarų kokybę gadina lietus.

Dėl pašarų stygiaus ūkiai priversti mažinti galvijų bandas. Pasak S. Daniulio, daugiausiai gyvulių iškeliauja į Lenkiją. Tie ūkininkai, kurie dalyvauja paramos projektuose, „dantis sukandę“ kenčia, nes privalo vykdyti prisiimtus įsipareigojimus. O kiti, kurie jų neturi, sparčiai palieka gyvulininkystės sektorių. „Keista situacija: politikai deklaruoja apie prioritetus gyvulininkystei, o praktiškai šis sektorius žlunga: mažėja tiek gyvulių, tiek gyvulininkystės ūkių skaičius“, - pastebi LEŪA vadovas.

„Lašinių“ neužsiaugino

Sumažėjusios ekologinių ūkių pajamos verčia žemdirbius imtis drastiškų sprendimų. „Žinau ūkininkų, kurie netgi ryžtasi parduoti dalį žemės vien tam, kad laiku atsiskaitytų su bankais“, - sako S. Daniulis. 

Tad šie metai ekologinių ūkių savininkų nedžiugina. Tęsiasi jau trečias sunkus ūkininkavimo sezonas: 2017-aisiais skandino lietūs, o dabar dveji sausringi metai. Pasak LEŪA vadovo, ūkiai, kurie neturėjo užsiauginę storesnių finansinių „lašinių“, išgyvena labai sunku ekonominį laikotarpį.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos