Šilalė. Ūkininkai neretai skundžiasi, kad kažkas kažko nepadaro, neorganizuoja renginių, aukcionų ir pan. Pasirodo, kad viską galima padaryti ir patiems, nelaukiant pagalbos „iš viršaus“.
Trys entuziastingi, iniciatyvūs ūkininkai – Arūnas Rutkauskas (Kelmės r.), Rimantas Rimkus (Šilalės r.) ir Mantas Vaitelis (Kėdainių r.) – šeštadienį surengė improvizuotą limuzinų ir aubrakų veislės mėsinių galvijų aukcioną.
Pavasarį šią idėją iš Prancūzijos parsivežė limuzinus auginantis LSMU Veterinarijos akademijos Stambiųjų gyvūnų klinikos vadovas doc. Arūnas Rutkauskas, kuriam dažnai trūksta laiko, bet fantazijos, energijos ir idėjų niekada nepritrūksta. Jis pasidalijo mintimis, kodėl tokių renginių reikia, koks jų tikslas ir ką jie duoda ūkininkams.
„Džiaugiuosi, kad ryžomės surengti tokį aukcioną. Mes, lietuviai, nedrąsūs, tad pirmiausia norėjome pralaužti ledus, kad ūkininkai įprastų dalyvauti tokio pobūdžio renginiuose ir išdrįstų pirkti galvijus. Dėl to ir buliukų pradinę kainą nustatėme gana neaukštą“, – sakė A. Rutkauskas.
O viskas prasidėjo, kai kovą „Interlim“ veislininkystės įmonė pakvietė A. Rutkauską į Tarptautinę žemės ūkio parodą „SIA 2023“ (pranc. Salon international de agriculture), kuri vyko Paryžiuje. Baigiantis pirmajai parodos dienai visi limuzinų augintojai buvo sukviesti kartu pabūti, pabendrauti, pasidalyti savo patirtimi ir atsipalaiduoti bendraminčių būryje.
„Mano pirmoji mintis ir buvo tą patį padaryti pas mus, kada pagaliau išaugtume iš savo vaikiškų marškinėlių. O kai po to nuvažiavome gyvulių į aubrakų regioną, ta ekspromtu gimusi mintis mane užvaldė, – pasakojo A. Rutkauskas. – Grįžęs su bendraminčiais kolegomis nusprendėme pabandyti viską padaryti patys, t. y. iš apačios, nelaukiant pagalbos iš viršaus.“
Su R. Rimkumi pakalbino Mantą Vaitelį – jaunas ūkininkas visiškai pritarė vyresniųjų kolegų mintims ir taip trys ūkiai nutarė: „Darome!“
Renginio organizatoriai patys susirado tris rėmėjus, kurie minimaliai prisidėjo, o didžiąją dalį išlaidų dalijosi tarpusavyje.
„Trys ūkiai pasiėmėme viską ant savo pečių, dalijomės ir svečio iš Prancūzijos viešnagės išlaidomis. Bet nesamdėme renginių vedėjo, viską darėme patys, įtraukę į visus darbus savo šeimas. Todėl ir buliukus šiame aukcione pardavėme pigiau, negu jie būtų kainavę perkant ūkyje – tai vertiname kaip mūsų investiciją į ateitį“, – sakė A. Rutkauskas.
Svarbiausia mintis, pasak A. Rutkausko, buvo ne parduoti gyvulių, o suburti ūkininkus, parodyti, kokios genetikos turi savo ūkiuose. „Galbūt buliukų pradinė kaina ir nebuvo aukšta, galbūt norėjosi dar daugiau žmonių sulaukti (jų buvo beveik 70, tikėjomės bent 80), bet tai buvo pirmas blynas ir jis neprisvilo. Galbūt bus kitaip, kai rengsime penktą ar 15-ą mūsų pačių surengtą improvizuotą aukcioną“, – vylėsi vienas renginio organizatorių.
Dar viena tokio renginio mintis – artinti miestą prie kaimo, kviesti miesto žmones, taip renginiai vyksta ir Vakaruose. Miestiečiams, anot A. Rutkausko, reikia patiems savo akimis pamatyti ir įsitikinti, jog gyvuliai ūkiuose nėra kankinami, kad tokią mėsą galima valgyti ir ji yra sveika, kad brukama informacija apie gamtos teršimą neatitinka tikrovės.
„Tuo pačiu yra proga pamatyti, kaip ruošiama jautiena, susipažinti su jos valgymo kultūra, o tai irgi bendravimas. Lietuvai dar trūksta ilgamečių tradicijų, bet jaunas mėsinių galvijų „MR. ūkis“, kurį įkūrė Monika ir Raimondas Pareigiai, ėmėsi jautienos gamybos subtilybių ir jau turime, iš ko mokytis. Lietuvoje neturime naftos, geležies, turime žemės ūkį, ir turime jį puoselėti, ugdyti jaunąją kartą“, – su mėsinės galvijininkystės sektoriumi A. Rutkauskas sieja daug vilčių.
Išrinkdami improvizuotame aukcione geriausių buliukų trejetą rengėjai pasinaudojo prancūzų patirtimi, kurie tai nuolat daro.
„Smagu, kad dar turime savo gretose prof. Česlovą Jukną – jis griežtas, bet teisingas, niekada nebijo pasakyti, kas ne taip. Smagu, kad vertinant buliukus visiškai sutapo Lietuvos ekspertų ir svečio iš Prancūzijos Olivier Rambert'o (Olivjė Rambero), kontrolinio auginimo stoties Lano (Lanaud) vadybininko, „Interlim“ vadovo, nuomonės. Bet mums jau reikėtų keisti visą vertinimo sistemą. Mes buliukus vertiname tik pagal 3 požymius – tipą, raumeningumą ir eksterjerą, o prancūzai turi vertinimo sistemą pagal 27 požymius. Tad jeigu turime prancūzišką veislę, pagal prancūzišką sistemą ją ir turime vertinti. Birželio pabaigoje per 29 Europos šalių limuzinų augintojus vienijančios EUROLIM federacijos susitikimą bandysime dėlioti gaires, kad visi Europos limuzinai būtų vertinami pagal vieningą sistemą“, – įžvalgomis dalijosi A. Rutkauskas.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Zita Dargienė: „Dabar dirbu dar aktyviau“
2024-10-03 -
Kokiais žirgeliais lekiame į Seimą
2024-09-26 -
Gedas Špakauskas: „Labiausiai motyvuoja grįžtamasis ryšys“
2024-09-19
Skaitomiausios naujienos
-
Kada ir kokios išmokos bus mokamos
2024-10-08 -
Tiesioginių išmokų avansai – spalio viduryje
2024-10-01 -
Iki laukų su technika – tik pažeidžiant Kelių eismo taisykles?
2024-09-17
(0)