Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Mokslas
Vabzdžių gynyba nuo bado

Ciurichas. Šveicarijos federalinio technologijos instituto tyrėjai atkreipė dėmesį, kad kai kurios kamanės „kandžioja“ gėles, tiksliau - išgraužia skylutes jų lapuose. Kodėl?

Su šiuo reiškiniu Šveicarijos tyrėjai susidūrė atsitiktinai. Tirdami bičių reakciją į augalų kvapą, tyrėjai atkreipė dėmesį į  plyšius augalų lapuose. Paaiškėjo, kad šiltnamyje, kuriame buvo atliekami tyrimai su bitėmis, skraidė ir kamanės. Stebėdami jų elgesį pamatė, kad kamanės  augalų lapuose „išpjauna“ pusmėnulio formos skyles.

Iš pradžių tyrėjai pamanė, kad kamanės, grauždamos  lapus, maitinasi jų skysčiu, kurį išskiria lapų minkštimas. Buvo ir kita mintis – kamanės „atkąstus“ lapo gabaliukus neša  į lizdus. Bet mokslininkai pastebėjo, kad daugiau lapų „suplėšo“ tik tos kamanės, kurių kolonijose  stinga maisto.  Ši išvada grindžia tezę, jog kamanės siekia malšinti savo alkį ir maitinti kamanę motinėlę pagreitindamos  augalų žydėjimą, t, y. žiedadulkių dygimą.

Bioversija m7 2024 03 12

Mokslininkai taip pat nustatė, kad iš tikrųjų kai kurios gėlės pražysta anksčiau, jei jų lapai pažeidžiami, tačiau vabzdžių sukelti augalo pažeidimai labiau paankstina gėlių žydėjimą negu mokslininkų rankomis specialiai pažeisti augalai, nors jie irgi pražydo anksčiau už sveikus augalus.  

Iki šiol jau buvo žinoma, kad esant didelei sausrai ar ligai kai kurios gėlės pradeda žydėti anksčiau. Tad kamanių  įkandimas  augalui sukelia panašų efektą, tačiau mokslininkams išlieka mįslė, kaip vabzdžiai „išmoko“ tokio alkio malšinimo būdo.  Šio tyrimo ketina imtis Londono karališkojo universiteto tyrėjai.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos