Basf 29 05 23 Basf 2023 05 29 m1
Mokslas
Sukurta ir patvirtinta pirmoji vakcina bitėms
Asociatyvi freepik.com nuotr.

Vašingtonas. Jungtinių Valstijų žemės ūkio departamentas patvirtino pirmąją vakciną nuo amerikietiškojo puvinio – bitėms mirtinos užkrečiamosios ligos, kurią sukelia sporomis plintanti bakterija Paenibacillus larvae.

Vaistą sukūrusi biotechnologijų bendrovė „Dalan Animal Health“ teigia, kad bitininkai jo įsigyti galės jau šiemet.

Veiksmingų priemonių tvarkytis su infekcija, galinčia užkrėsti visą avilį per 3 savaites, bitininkai iki šiol neturėjo. Patikimai sunaikinti ilgaamžes bakterijų sporas, platinančias užkratą, buvo galima tik vienu būdu – sudeginant avilį kartu su bitėmis.

Bioversija 23 04 27

Priešingai nei tradicinės vakcinos, skirta bitėms nėra skiepijama. Vaisto įmaišoma į bičių darbininkių maistą, kurį perdirba į pienelį, o juo maitina bičių motinėlę. Taip vakcinos fragmentų atsiranda motinėlės kiaušidėse ir naujai gimusios bičių lervos jau turi imunitetą ligai.

Mokslininkai ilgai manė, kad vakcinos bitėms neįmanoma sukurti, nes vabzdžiai negamina antikūnų, kurie naikina organizmui svetimas medžiagas. Tačiau vėliau ištirta, kad bitės vis dėlto turi primityvią imuninę sistemą, o paveikus motinėlę negyvomis bakterijomis visa kolonija tampa atspari infekcijai.

Kol kas nepastebėta jokio pašalinio vakcinos poveikio bitėms ar jų produktams. Specialistai tikisi, kad nauja technologija atvers kelią ir kitoms vakcinoms, galinčioms kovoti su virusais ir kitais kenkėjais.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate planuojamą mokesčių pertvarką?
Visos apklausos