Basf 20 03 23 Basf 2023 03 20 m1
Mokslas
Selekcija sumažino pomidorų galimybes apsiginti nuo kenkėjų

Vašingtonas. Laukinės pomidorų atmainos gamina natūralų, vabzdžius atbaidantį repelentą, tuo tarpu veisliniai augalai neteko šios savybės dėl žmonių vykdytos selekcijos. Jei mokslininkams pavyktų sugrąžinti išnykusius genus, sumažėtų pesticidų poreikis.

JAV Mičigano valstijos universiteto mokslininkai nustatė, kad laukiniai pomidorai Solanum pennellii, kilę iš Atakamos dykumos Peru, tuščiavidurių plaukelių (trichomų) pagalba išskiria lipnų skystį, kuris suteikia augalams apsaugą nuo vabzdžių kenkėjų. Manoma, kad ši savybė kaip gynybos mechanizmas išsivystė evoliucionuojant, kad užtikrintų augalo reprodukciją ir išlikimą. Mokslininkai, pasitelkę pažangiausias technologijas, ištyrė laukinio pomidoro DNR ir nustatė genus, kurie atsakingi už apsauginės medžiagos sintezę, rašoma mokslo žurnale „Science Advances“.

„Mes identifikavome geną, kuris randamas laukiniuose, bet ne kultūrinių veislių pomidoruose. Jis lemia specialių fermentų, kurie aktyvuoja apsauginių junginių išskyrimą augalo paviršiuje, gamybą. Atitinkamą genų seką įvedus į kitų augalų genomą, jie taip pat įgautų panašių savybių“, – sakė tyrimo bendraautorius prof. Robertas L. Lastas.

Bioversija 23 01 16 + Agrokoncernas 23 02 06

Kultūrinių veislių pomidorai negamina vabzdžius atbaidančių medžiagų, nes šis gebėjimas buvo pašalintas, vykdant augalų selekciją. Kotelių, lapų lipnumas buvo laikomas nepageidaujamu, nepatraukliu tiek daržininkams, tiek vartotojams.

Amerikiečių mokslininkai iš Mičigano valstybinio universiteto neslepia užmojo sugrąžinti pomidorams prarastą savybę apsiginti nuo vabzdžių kenkėjų, nes tokie natūralūs apsaugos mechanizmai sumažintų pesticidų naudojimą. Be to, tyrėjai tikisi įterpti naudingus genus ir į kitų rūšių augalų DNR.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar reikėtų riboti žemės ūkio paskirties žemės įsigijimą?
Visos apklausos