Vašingtonas. Laukinės pomidorų atmainos gamina natūralų, vabzdžius atbaidantį repelentą, tuo tarpu veisliniai augalai neteko šios savybės dėl žmonių vykdytos selekcijos. Jei mokslininkams pavyktų sugrąžinti išnykusius genus, sumažėtų pesticidų poreikis.
JAV Mičigano valstijos universiteto mokslininkai nustatė, kad laukiniai pomidorai Solanum pennellii, kilę iš Atakamos dykumos Peru, tuščiavidurių plaukelių (trichomų) pagalba išskiria lipnų skystį, kuris suteikia augalams apsaugą nuo vabzdžių kenkėjų. Manoma, kad ši savybė kaip gynybos mechanizmas išsivystė evoliucionuojant, kad užtikrintų augalo reprodukciją ir išlikimą. Mokslininkai, pasitelkę pažangiausias technologijas, ištyrė laukinio pomidoro DNR ir nustatė genus, kurie atsakingi už apsauginės medžiagos sintezę, rašoma mokslo žurnale „Science Advances“.
„Mes identifikavome geną, kuris randamas laukiniuose, bet ne kultūrinių veislių pomidoruose. Jis lemia specialių fermentų, kurie aktyvuoja apsauginių junginių išskyrimą augalo paviršiuje, gamybą. Atitinkamą genų seką įvedus į kitų augalų genomą, jie taip pat įgautų panašių savybių“, – sakė tyrimo bendraautorius prof. Robertas L. Lastas.
Kultūrinių veislių pomidorai negamina vabzdžius atbaidančių medžiagų, nes šis gebėjimas buvo pašalintas, vykdant augalų selekciją. Kotelių, lapų lipnumas buvo laikomas nepageidaujamu, nepatraukliu tiek daržininkams, tiek vartotojams.
Amerikiečių mokslininkai iš Mičigano valstybinio universiteto neslepia užmojo sugrąžinti pomidorams prarastą savybę apsiginti nuo vabzdžių kenkėjų, nes tokie natūralūs apsaugos mechanizmai sumažintų pesticidų naudojimą. Be to, tyrėjai tikisi įterpti naudingus genus ir į kitų rūšių augalų DNR.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ar verta naudoti azoto jutiklius
2024-12-12 -
Pasėlius nuo ligų apsaugos į muilą panašios augalinės medžiagos?
2024-12-11 -
Sorgai ir soros atrandami kaip nauji augalai
2024-12-06
Skaitomiausios naujienos
-
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02 -
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04 -
Greitaeigis traktorius atstoja vilkiką
2024-12-09
(0)