Basf A1 2024 09 10 Basf m1 2024 09 06
Mokslas
Amerikiečių robotas efektyviai atpažįsta ir naikina piktžoles
„Carbon Robotics“ nuotr.

Sietlas. Amerikiečiai sukūrė lazerinį piktžolių ravėtuvą, kuris, judėdamas nuo 1,61 iki 3,22 km/val. greičiu, gali per valandą sunaikinti apie 100 000 piktžolių.

Kontroliuojant piktžoles labai išaugo herbicidų naudojimas. JAV aplinkos apsaugos agentūros (EPA) duomenimis, jau 2012–2016 m. šalyje sunaudota maždaug 127,5 tūkst. t glifosato, kuris yra daugumos herbicidų veiklioji medžiaga.

Kita vertus, herbicidų uždraudimas ir augantis piktžolių gebėjimas prisitaikyti kelia rimtų problemų ūkininkams.

Bioversija m7 2024 09 18

Kaip teigiama portale agriculture.com, ūkininkams į pagalbą ateina 4 535,92 kg sveriantis robotas su lazeriu, naikinančiu piktžoles. Jo kūrėjas yra agrotechnologijų startuolis „Carbon Robotics“.

„Eksperimentavome su keliais skirtingais piktžolių kontrolės būdais, – sako Paul‘as Mikesell‘as (Polas Maikselas), bendrovės generalinis direktorius ir įkūrėjas. – Manome, kad naudojant tam tikro ilgio lazerio spindulį yra veiksmingiausias sprendimas.“

„Carbon Robotics“ generalinis direktorius Paul'as Mikesell'as stebi, kaip veikia bendrovės sukurtas piktžolių naikinimo robotas („Carbon Robotics“ nuotr.)

Jų sukurtas Autonomous LaserWeeder yra piktžolių valdymo sprendimas, aprūpintas 20 didelės raiškos kamerų, kurios nuskaito lauką realiu laiku; 16 kamerų naudojamos ravėjimo funkcijoms atlikti.

Vaizdai pateikiami į borto kompiuterį, o tada paleidžiami kompiuterinio matymo modeliai, kurie identifikuoja pasėlius ir piktžoles. Didelės galios lazeriai švysčioja kas 50 milisekundžių ir taip naikina piktžolių meristemas, nepakenkdami pasėliams ir nepažeisdami dirvožemio.

„Meristema yra augalų gaminamas audinys, kuris susideda iš jaunų nediferencijuotų, galinčių dalytis ląstelių. Jos tįsta, diferencijuojasi ir sudaro pastovius audinius, kurie svarbūs maisto medžiagų apykaitai, fotosintezei, – aiškina P. Mikesell‘as. – Lazerio spindulys nukreipiamas į šias ląsteles ir taip sunaikinamas augimas.“

Įprastas piktžolių kontrolės greitis yra nuo 1 iki 2 mylių (1,61–3,22 km) per valandą, atsižvelgiant į piktžolių tankį. Vidutiniškai Autonomous LaserWeeder gali sunaikinti 100 000 piktžolių per valandą.

Lazerinis piktžolių ravėtuvas yra panašaus dydžio kaip vidutinės klasės traktorius, jis varomas 74 AG, integruotas Cummins dyzelinis variklis. Vėžės plotis 2,032 m, galima ravėti iki 1 m aukščio pasėlius.

„Įrenginiui nereikia tinklinio ryšio, kad galėtų atlikti savo darbą, – patikslina vadovas. – Vagos nustatomos per kameras ir taip įrenginys žino, kur važiuoti. Pagal vietos duomenis sukurti ir integruoti kompiuteriniai apribojimai (virtualus realaus pasaulio geografinio arealo perimetras) padeda mašinai orientuotis.“

Su autonominiu robotu įmonė eksperimentavo ir tobulino technologiją specialiuose augalininkystės ūkiuose dvejus metus. Bendrovė sakosi, kad sumažino piktžolių kontrolės išlaidas 80 proc. Startuolis daugiausia dėmesio skiria tokioms piktžolėms, kaip balandos, riešutinės viksvuolės, portulakos ir dedešvos, tam tikruose daržo augaluose (pvz., brokoliuose ir svogūnuose).

2022 m. su Autonomous LaserWeeder bus atliekami bandymai kukurūzų, sojų ir kviečių laukuose. Planuose taip pat numatyta sukurti ūkių duomenų platformą–portalą

Šaltinis: MŪ
    Gudinas -  23 06 14

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kaip vertinate dabartines žemės ūkio paskolų palūkanas?
    Visos apklausos