Basf A1 2024 05 28 Basf m1 2024 05 28
Mokslas
Pratęsti auginimo sezoną bando molekuliniais šildytuvais

Amsterdamas. Nyderlandų mokslininkai atrado būdą, leidžiantį pasėliams gerai augti ir esant žemesnei temperatūrai. Jų sukurta naujos rūšies molekulė gali padidinti augalų temperatūrą, tad juos auginti bus galima ir žiemą.

Pasak tyrėjų, jų išradimas – naujos rūšies molekulė – gali labai padidinti maistinių augalų ir biomasės gamybą. Atliekant bandymus laboratorijoje ir šiltnamiuose, molekulinio kaitinimo efektas leido mokslininkams pakelti lapų temperatūrą daugiau nei vienu laipsniu Celsijaus.

Tyrėjai taip pat pastebėjo, kad naudojant miniatiūrinius šildytuvus didėja ir biomasė. „Tai gali pratęsti auginimo sezoną, padidinti žemės ūkio paskirties žemės prieinamumą ir pagreitinti naujų augalų veislių kūrimą“, – rašo mokslininkai. Beje, savo išradimą tyrėjai užpatentavo.

Bioversija 2024 04 26 m7

Molekulinius šildytuvus sukūrė Nyderlandų mokslininkai Vybrenas Janas Buma (Wybren Jan Buma) iš „Molekulinės fotonikos“ grupės (Van’t Hofo molekulinių mokslų institutas) ir Teunas Munikas (Teun Munnik) iš Augalų ląstelių biologijos grupės (Svamerdamo gyvybės mokslų institutas). Jie bendradarbiavo su Varviko ir Bristolio (Jungtinė Karalystė) universitetų tyrėjais.

Molekuliniai šildytuvai toliau tyrinėjami, įgyvendinant Europos projektą „Boostcrop“, kuris beveik 5 mln. eurų finansuojamas iš ES programos „Ateitis ir naujos technologijos“. Projekto metu atliekami nedideli lauko bandymai.

Mokslininkai numato, kad ilgainiui molekuliniai pasėlių šildytuvai bus naudojami kartu su purkštuvais.

Molekuliniai šildytuvai gali padidinti pasėlių auginimą visame pasaulyje. Jei pasėliai gali augti žemesnės temperatūros aplinkoje, juos galima auginti didesniame aukštyje ir arčiau Šiaurės bei Pietų ašigalių. Augimo sezoną taip pat galima pratęsti, o augalai vystysis kur kas greičiau. Šiuo metu mokslininkai ieško partnerių, kurie galėtų kurti tolesnes programas.

Molekulinių šildytuvų poveikį mokslininkai lygina su saulės kremuose esančių molekulių poveikiu. Jie sugeria ultravioletinius spindulius ir šią energiją paverčia molekulinėmis vibracijomis. Taip kenksminga šviesa virsta šiluma.

Beje, tyrėjų sukurtos molekulės taip pat gali susidaryti ir natūraliai, nes ir augalai patys gamina tam tikras molekules (pvz., sinapoilmalatą, angl. sinapoyl malate), kad apsisaugotų nuo ultravioletinių saulės spindulių.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos