Dimedium 22 05 01 Dimedium 22 05 01
Mokslas
Pokyčiai Mokslų akademijoje atneš permainų ir į Dotnuvą

Vilnius/Dotnuva. Lietuvos mokslų akademijos (LMA) viceprezidentu išrinktas akademikas Zenonas Dabkevičius. Tai atneš pokyčių ir Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centrui, mat Z. Dabkevičius aštunti metai vadovavo šiai mokslo įstaigai, o eidamas naująsias pareigas, to daryti nebegalės.

LMA viceprezidentu Z. Dabkevičius narių visuotiniame susirinkime ketverių  metų kadencijai. Patvirtintas ir naujos sudėties LMA prezidiumas, kuris darbą pradės nuo vasario 1 dienos. Jo sudėtyje - akademikai J. Banys (LMA prezidentas, išrinktas 2017 m. spalio 24 d.), V. Basys (vyriausiasis mokslinis sekretorius), V. Nekrošius, R. Šiaučiūnas, Humanitarinių ir socialinių mokslų skyriaus pirmininkas D. Kaunas, Matematikos, fizikos ir chemijos mokslų skyriaus pirmininkas L. Valkūnas, Biologijos, medicinos ir geomokslų skyriaus pirmininkas V. Kučinskas, Žemės ūkio ir miškų mokslų skyriaus pirmininkas Z. Dabkevičius (viceprezidentas), Technikos mokslų skyriaus pirmininkas akademikas G. Žintelis.

Nuo žemės ūkio mokslo nenutols

Bioversija 22 02 02

Kaip „Mano ūkiui" sakė Z. Dabkevičius, jis buvo nusiteikęs pokyčiams, nors kiekvienos naujos pareigos kelia ir šiek tiek nerimo, kaip pavyks susidoroti su naujais iššūkiais.

„Jau 42 metus dirbu Akademijoje, Žemdirbystės institute, iš jų 21 metus vadovauju - 13 metų buvau Lietuvos žemdirbystės instituto direktorius, o pastaruosius aštuonerius metus - Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro direktorius. Kaip tik šių metų rudenį baigtųsi mano antroji vadovavimo LAMMC kadencija, tad vienoki ar kitokie pokyčiai būtų neišvengiami, - sako Z. Dabkevičius. - Centre yra susiformavusi labai stipri tarptautinio lygio jaunų specialistų komanda, todėl tikiu, kad visi pokyčiai yra laiku ir į gerą".

Akademikas Zenonas Dabkevičius nuo vasario 1 dienos pradės eiti Lietuvos mokslų akademijos viceprezidento pareigas bei toliau bus LMA Žemės ūkio ir miškų mokslų skyriaus pirmininku

Z. Dabkevičius neabejoja, kad LAMMC vadovauti bus išrinktas šių pareigų vertas kompetentingas specialistas, nors formalių pokyčių vadovybėje dar gali tekti palūkėti. Nuo lapkričio 30 d. dirba darbo grupė, rengianti pasiūlymus dėl valstybinių mokslinių tyrimų institutų veiklos kokybės gerinimo - savo pasiūlymus ji turi pateikti Vyriausybeiiki šių metų sausio 31 dienos. Taigi, reikia sulaukti darbo grupės veiklos rezultatų, ir tik tada realiai bus galima spręsti naujo LAMMC vadovo klausimą. Greičiausiai kurį laiką laikinai šias pareigas eiti bus patikėta vienam iš LAMMC filialų direktorių ar dabartinio vadovo pavaduotojų.

Z. Dabkevičius patikino, kad jam pradėjus dirbti LMA viceprezidentu, jo ryšiai su šalies žemės ūkio mokslu tikrai nenutrūks, juolab, kad jis ir toliau pirmininkaus LMA Žemės ūkio ir miškų mokslų skyriui - šį darbą akademikas dirba jau penkeri metai (nuo 2013 m.).

Kryptingas ėjimas mokslo keliu

Gimęs Raseinių rajone, Z. Dabkevičius (g.1954 m.) 1976  m. baigė Lietuvos žemės ūkio akademijos Agronomijos fakultetą, įgijo mokslinio agronomo laipsnį. 1985 m. apgynė disertaciją „Varpinių žolių skalsės ir tikrųjų eraičinų apsauga nuo sėklų infekcijos Lietuvoje" ir tapo biomedicinos mokslų daktaru.

Po dešimties metų, 1995-aisiais, tapo habilituotu daktaru (darbas „Varpinių augalų svarbiausios grybinės ligos, jų plitimo dėsningumai ir apsaugos priemonės"), o 2001 m. suteiktas profesoriaus vardas. 2001-2010 m. LMA narys ekspertas, nuo 2011 m. - tikrasis narys, nuo 2013 m. LMA Žemės ūkio ir miškų mokslų skyriaus pirmininkas. 2012 m. - Švedijos Karališkosios žemės ir miškų ūkio mokslų akademijos užsienio narys, nuo 2016 m. - Latvijos mokslų akademijos užsienio narys.

Akademikas turi dar daug kitos veiklos ir įsipareigojimų, yra kelių mokslinių žurnalų redkolegijos narys. Z. Dabkevičius už savo darbą yra pelnęs daug reikšmingų apdovanojimų, tarp jų - ordino „Už nuopelnus Lietuvai" Karininko kryžių (2004 m.). Yra konkurso „Lietuvos kaimo spindulys 2007" laureatas (nominacija - „Mokslo naujovių skleidėjas") bei Lietuvos mokslo premijos laureatas (kartu su bendraautorėmis I. Brazauskiene, R. Semaškiene) už darbų ciklą „Žemės ūkio augalų grybinių ligų plitimo dėsningumų tyrimai ir efektyvių kontrolės metodų kūrimas bei diegimas (1982-2007 m.)".

2014 m. įteiktas ministerijos Garbės ženklas ir Švietimo ir mokslo ministerijos atminimo medalis už nuopelnus žemės ūkio mokslui, o 2016 m. - ordinas „Už nuopelnus Lietuvos kaimui".

Akademikas Z. Dabkevičius yra publikavęs per 200 mokslo darbų anglų, rusų, lietuvių kalbomis, taip pat yra 12 mokslinių knygų bei vadovėlių autorius ir bendraautoris. Eidamas aukštas pareigas, akademikas geba nenutolti nuo paprastų žemdirbiškų problemų, aktyviai dalyvauja Lietuvos agronomų sąjungos veikloje, randa svarų patariamąjį žodį ir ūkininkui, ir konsultantui, ir mokslo darbuotojui.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar ganote melžiamas karves?
Visos apklausos