Tokijas. Gaidžių giedojimas daugelyje kultūrų simbolizuoja „tikslų gamtos žadintuvą", tačiau skardi paukščių giesmė jiems turi daug didesnę reikšmę nei pasveikinti patekėjusią saulę. Pirmumo teisę giedoti visada turi aukščiausią vietą hierarchijoje užimantis gaidys, rašo mokslo žurnalas „Nature".
Japonijos tyrėjai teigia, kad gaidžiai - tiksliausi gamtos žadintuvai. Vos tik pateka saulė, kieme pragysta vienas paukštis, kurio pavyzdžiu paseka kiti. Ankstesni tyrimai įrodė, kad giedodami rytais gaidžiai vadovaujasi „vidiniu laikrodžiu". Uždaryti į tamsią patalpą, jie vis tiek prabyla reikiamu laiku, nepriklausomai nuo apšvietimo.
Nagojos universiteto biologai nustatė, jog teisė giedoti priklauso nuo socialinio rango. Kaip ir visi paukščiai, gaidžiai balsu praneša apie savo teritoriją, vietą grupės hierarchijoje, o tai padeda išvengti agresyvių kovų. Stipriausias patinas turi pirmumo teisę į lesalą, poravimąsi, tupėjimo vietą, todėl ryte jis gieda pirmiausiai. Kiti kaimo gaidžiai prisijungia vėliau, o jų eiliškumas parodo užimamą vietą hierarchijoje.
Mokslininkai atliko bandymus su grupėse laikomais gaidžiais ir įrodė, jog iškėlus dominuojantį patiną, jo vietą užima antro rango gaidys. Nors „pavaldinių" giedojimo laikas priklauso nuo to, kaip greitai prabils stipriausias patinas, žemesnė vietą hierarchijoje užimantys paukščiai kantriai tyli ir laukia savo eilės.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Jutikliai mato daugiau nei žmogaus akis
2025-01-09 -
Sausrų poveikis pasėliams: ar įmanoma sumažinti žalą
2025-01-07 -
Ar verta naudoti azoto jutiklius
2024-12-12
Skaitomiausios naujienos
-
Lengvinami tiesioginių išmokų reikalavimai: daugiau lankstumo dėl GAAB
2025-01-03 -
Žemės ūkio paskirties žemės rinka: sandorių mažėja, kainos kyla
2024-12-16 -
Prie Lietuvos sparčiai artėja Niukaslo liga
2024-12-19
(0)