Basf A1 2024 12 20 Basf m1 2024 12 20
Mokslas
Piknikas uogynuose? Deja, linksmybėmis nekvepia

Babtai (Kauno r.). Šylantis klimatas vis pametėja siurprizų - viena iš tokių nemalonių staigmenų yra anksčiau mūsų klimatui nebūdingi kenkėjai. Šią vasarą avietynuose ir braškynuose pastebėti iki šiol dar nematyti pikniko vabalai (angl. Picnic beetle, lot. Glischrochilus quadrisignatus).

Tai nedidukai, vos 0,6 cm ilgio, juodos spalvos vabalai su ryškiais oranžiniais taškais ant sparnų. Pavasarį jie deda kiaušinėlius (pieno baltumo spalvos, 1 mm dydžio) į besifermentuojančias ar pūvančias augalines medžiagas. Išsiritusios baltos, su šviesiai rudomis galvomis lervos pasimaitina apie tris savaites ir virsta lėliukėmis.

Bioversija m7 2024 11 19

Vabaliukai smulkūs, jų kūno ilgis nesiekia nė centimetro

Liepos pradžioje iš jų išsivysto nauja suaugėlių generacija. Virsmas nuo kiaušinėlio iki suaugėlio trunka 30-35 dienas, per metus išsivysto tik viena pikniko vabalų karta.

Mėgsta sužeistus ar pernokusius vaisius bei uogas

Pikniko vabalai minta prinokusiomis uogomis ir daržovėmis, o dar labiau juos traukia pernokusi ar jau kitų kenkėjų šiek tiek pažeista produkcija. Dažniausiai pikniko vabalai kenkia braškėms, avietėms, pomidorams, melionams ir kukurūzams. Šie kenkėjai priskiriami polifagams, kitaip tariant, jie yra visaėdžiai.

Nors labiausiai šiuos kenkėjus traukia fermentuotis pradėjusi, pernokusi produkcija, tačiau jie dažnai gali kenkti ir visiškai sveikoms uogoms ar vaisiams.

Pikniko vabalai išgraužia skylutes avietėse

„Šiuos vabalus liepos mėnesį pastebėjome avietynuose. Jie sugadina uogų išvaizdą, išgraužia jose skylutes. Be kita ko, dar ir skaudžiai kanda - pačiam teko tuo įsitikinti", - perspėjo LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės mokslininkas Nobertas Uselis.

Apsauga komplikuota

Apsauga nuo šių vabalų komplikuota, nes jie kenkia tuomet, kai uogos jau sunokusios ir jokie purškimai negalimi. Profilaktiškai reikėtų reguliariai išrinkti iš sodų, daržų ir uogynų pernokusius vaisius ir juos giliai užkasti, kad tai netaptų maitinimosi šaltiniu kenkėjams.

Be to, naudinga turėtų būti sode ar uogyne paruošti masalą, kuris vabalus trauktų labiau negu uogos ar vaisiai: padėti indą perrūgusio alaus, mielių tirpalo, pernokusių vaisių. Gaudykles reikėtų kas kelios dienos išvalyti ir masalą pakeisti nauju.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ar domitės galimybėmis uždirbti iš anglies kreditų?
    Visos apklausos