Londonas. Jungtinės Karalystės mokslininkai nustatė, kad bites traukia nektaras, kuriame randama tam tikros rūšies pesticidų. Dėl neonikotinoidų poveikio smegenims vystosi priklausomybė, todėl bitės renkasi purkštas kultūras, o ne gamtines pievas.
Bitės ir kiti vabzdžiai visame pasaulyje atlieka svarbų augalų apdulkintojų vaidmenį, tačiau renkant nektarą ir žiedadulkes, jų organizme kaupiasi žemės ūkyje naudojamos medžiagos, dažniausiai pesticidai. Keletas prieštaringų tyrimų parodė, kad cheminė medžiaga neonikotinoidas turi neigiamą poveikį bičių maitinimuisi ir sveikatingumui. Kilus visuomenės susirūpinimui dėl bičių populiacijos mažėjimo, 2013 m. balandį ES įvesti apribojimai, draudžiantys naudoti neonikotinoidų pesticidus. Šis chemikalas dažniausiai buvo taikomas, norint apsaugoti nuo kenkėjų rapsus, avižas, saulėgrąžas.
Niukastlio universiteto ir Dublino Trejybės koledžo mokslininkai atrado, kad neonikotinoidai sukelia bitėms priklausomybę, todėl vabzdžiai sąmoningai renkasi nektarą, kuriame aptinkama minėto pesticido. Laboratorinių eksperimentų metu bitėms bei kamanėms pasiūlyta paprasto cukraus sirupo ir tirpalo su nikotinoidais. Įrodyta, kad vabzdžiai, ypač kamanės, teikia pirmenybę „maistui" su cheminiais priedais, todėl didėja apsinuodijimo rizika, rašoma mokslo žurnale „Nature".
„Iš pradžių bitės negali nustatyti, ar nektare yra neoniktinoidų, todėl nevengia žiedų su chemikalais, o vėliau vabzdžiams išsivysto trauka šioms medžiagoms. Neonikotinoidų poveikis vabzdžiams prilygsta žmonių priklausomybei nikotinui", - atskleidė prof. Geraldine Wright iš Niukastlio universiteto.
„Mūsų išvados reiškia, kad net turėdamos alternatyvų maisto šaltinį, bitės vis tiek rinksis purkštas kultūras. Vabzdžiai rečiau lankys laukinius augalus, todėl pablogės jų apdulkinimas, o tai nulems visos ekosistemos būklę", - neonikotinoidų draudimui pritarė botanikos profesorė Jane Stout iš Dublino Trejybės koledžo.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ar verta naudoti azoto jutiklius
2024-12-12 -
Pasėlius nuo ligų apsaugos į muilą panašios augalinės medžiagos?
2024-12-11 -
Sorgai ir soros atrandami kaip nauji augalai
2024-12-06
Skaitomiausios naujienos
-
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02 -
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04 -
Greitaeigis traktorius atstoja vilkiką
2024-12-09
(0)