Basf A1 2024 05 28 Basf m1 2024 05 28
Mokslas
Nyderlandų ūkiuose įdiegti metano registratoriai
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Amsterdamas. Nyderlanduose prasidėjo naujas mokslinis projektas, kurio metu komerciniuose pieno ūkiuose sumontuoti metano registratoriai. Planuojama, jog surinkta informacija pasitarnaus kuriant genetines atrankos programas.

Bendradarbiaujant viešajam ir privačiam sektoriams įgyvendinamas projektas „Climate Smart Cattle Breeding“, kurio tikslas sumažinti metano emisiją iš gyvulininkystės objektų per veisimą. Iki šiol sukurta daug priemonių, kaip paveikti šių dujų išskyrimą iš galvijų koreguojant šėrimą. 

Pasak projekto koordinatorės Yvette de Haas (Yvetė de Has), mažai žinoma apie metano išskyrimo ir genetikos ryšį. Tai gali būti labai įdomi strategija. Ankstesni tyrimai, atlikti 15 Nyderlandų ūkių, atskleidė, jog egzistuoja svarbus genetinis komponentas, tai yra, individualias metano emisijos savybės apie 20 proc. lemia paveldimumas. Tai suteikia galimybę ateityje sumažinti šių dujų išskyrimą selektyvaus veisimo būdu, rašo portalas „The Cattle Site“.

Bioversija 2024 04 26 m7

Metano registratoriai, naudojami 100 pieno ūkių, suteiks naudingos informacijos iš daugybės atskirų galvijų. Mokslininkai planuoja išanalizuoti daugiau kaip 10 tūkst. melžiamų holšteinų veislės karvių, kurių kilmė ir genotipas yra žinomi. Visi matavimai bus atliekami įdiegus metano registratorius melžimo robotuose. 

Praktiškai tai reiškia, jog melžiant tris kartus per dieną iš vienos karvės per metus įmanoma gauti apie 1 000 matavimų. Gyvuliai nebus tiriami užtrūkinimo laikotarpiu. Kadangi projektas tęsis du metus, mokslininkai viliasi surinkti didelius duomenų kiekius, kurie leis susidaryti bendrą vaizdą, pavyzdžiui, kaip metano emisiją lemia oro sąlygos ar raciono pokyčiai. 

Šaltinis: MŪ
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos