Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Mokslas
Nori išvesti paukščių gripui atsparias vištas

Jeruzalė. Paukščių gripas yra pavojingiausia naminių paukščių liga, turinti ekonominę reikšmę. Patvirtinus ligą, paukščiai tam tikru spinduliu turi būti sunaikinti. Izraelio genetikų mokslininkų komanda „EggXYt“ kuria įrankį, kuris padėtų išvesti paukščių gripui atsparias vištas.

Izraelio įmonė, išgarsėjusi dėl sukurto sprendimo, kaip dar kiaušinyje nustatyti būsimo viščiuko lytį, buvo įkurta 2016 m. Tuomet vienas iš įmonės įkūrėjų profesorius Dani Ofenas (Dani Offen) iš Tel Avivo universiteto kreipėsi į Jehudą Elramą (Yehud Elram) su idėja naudoti CRISPR (vadinamąją genų redagavimo) technologiją viščiukų lyčiai kiaušinyje nustatyti, kad būtų išvengta vienadienių vyriškos lyties paukščiukų naikinimo.

Įmonės įkūrėjas ir generalinis direktorius J. Elramas portalui poultryworld.net pasakojo, kaip pasitelkus genų redagavimo technologiją dabar kuriami būdai, padėsiantis išvengti paukščių gripo.

Bioversija 2024 04 15 m7

„Mūsų įmonė išplėtė darbą ligų prevencijos srityje, iš „Tropic Biosciences“ licencijavusi „GEiGS“ technologinę platformą projektui, skirtam sukurti paukščių gripui atspariems viščiukams. Kaip žinote, paukščių gripo atveju, kai tik pranešama apie protrūkį, paprastai visi paukščiai tam tikru spinduliu turi būti sunaikinti, neatsižvelgiant į tai, ar jie buvo užkrėsti.

Ši žiauri tikrovė kainuoja: pavyzdžiui, dėl 2015 m. buvusio protrūkio Jungtinėse Valstijose teko sunaikinti 50 mln. paukščių, o tai atnešė 3,3 mlrd. dolerių ekonominių nuostolių.

Šiandien kai kurios šalys kovoja su paukščių gripu skiepais ir patobulintomis biologinio saugumo priemonėmis, tačiau to nepakanka, kad būtų išvengta visų protrūkių“, - sakė J. Elramas.

Įmonė subūrė pasaulinio lygio molekulinės biologijos mokslininkų komandą, kuri specializuojasi genų redagavimo ir paukštininkystės srityse. Naudodami CRISPR technologiją mokslininkai tikisi sukurti vištas, kurios turės genetinį imunitetą paukščių gripui.

J. Elramas paaiškina, kaip vyksta sudėtingas mokslininkų darbas. „Mes redaguosime vištų genomo genus, kurie neužkoduoja pačių baltymų, veikiau reguliuoja kitų baltymų raišką. Šiuos genus nukreipsime į patį paukščių gripo virusą, neleisdami jam daugintis ląstelėje. Šios „GEiGS“ platformos vertė yra ta, kad genome atlikti pakeitimai minimalūs. Tikimės, kad tai pagreitins reguliavimo institucijų patvirtinimo procesą ir leis mums pateikti savo produktą į rinką “, - sakė ekspertas.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos