Jeruzalė. Izraelio mokslininkai iš Ben-Guriono universiteto sukūrė naują prietaisą, kuris realiu laiku matuoja nitratų kiekį dirvožemyje, kad būtų galima operatyviai nustatyti tręšimo poreikį ir išvengti vandens taršos.
Natūraliuose požeminiuose vandenyse nustatomas labai mažas nitratų kiekis, tačiau dėl perteklinio trąšų naudojimo žemės ūkyje cheminės medžiagos išplaunamos į vandens telkinius. Padidėjęs nitratų kiekis yra dažna aplinkos taršos problema ir viena pagrindinių priežasčių, kodėl vanduo netinka vartoti žmonių maistui, rašo portalas „EurekAlert!“.
Naujo nitratų jutiklio veikimo principas paremtas absorbcijos spektroskopija. Tai leidžia atlikti matavimus realiu laiku, nepertraukiamai ir aptikti labai mažas medžiagos koncentracijas. Atsiveria galimybė stebėti nitratų kiekio kitimą dirvožemyje bei susidaryti bendrą vaizdą apie jo koncentraciją tam tikrame pasėlių plote.
Naujasis jutiklis taip pat yra atsparus atšiauriems cheminiams ir fizikiniams aplinkos veiksniams.
„Dabartiniai nitratų kiekio dirvožemyje matavimai yra sudėtingi, reikalauja daug darbo ir laiko sąnaudų, nerodo, kokia yra junginių koncentracija realiu laiku. Mūsų išradimas gali pateikti ūkininkams vertingų duomenų apie pasėliams reikalingų medžiagų poreikį. Tokiu būdu galima optimizuoti trąšų naudojimą, užkertant kelią per gausiam tręšimui ir aplinkos taršai“, – pastebėjo mokslininkai iš Ben-Guriono universiteto.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Nanotechnologijos taikymo efektyvumas karvių produktyvumui ir mastito sukėlėjams
2024-12-03 -
Ateities augalams nebereikės fotosintezės?
2024-11-20 -
Derlių rinks į rožės žiedą panašus robotas
2024-11-08
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02
(0)