Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Mokslas
Nacionalinį sąrašą papildys rekordinis skaičius naujų augalų veislių

Vilnius. Valstybinė augalų veislių vertinimo komisija į Nacionalinį augalų veislių sąrašą pasiūlė įrašyti net 112 augalų veislių. Tai rekordinis registruojamų augalų veislių skaičius: 2014 m. registruotos 73, 2015 m. - 90, 2016 m. - 93, o 2017 m. - 96 augalų veislės.

Į šį sąrašą buvo pasiūlyta įrašyti tik tas augalų veisles, kurių duomenys akivaizdžiai pranašesni už tuose pačiuose tyrimuose tirtų standartinių veislių duomenis. Komisija, atsižvelgdama į pagrindinį laukiamą rodiklį - derlių, jo kokybės duomenis bei vegetacijos periodo trukmę, atmetė 9 tirtų augalų veislių paraiškas ir pasiūlė 9 augalų veislių tyrimą pratęsti dar vieneriems metams.

Žiemkentiškumo svarba

Bioversija m7 2024 03 12

Sąrašą papildys 38 naujos javų veislės, iš jų - 31 žieminių javų veislė. Mūsų žemdirbiai žieminiais kviečiais, rugiais, kvietrugiais ir žieminiais miežiais kasmet apsėja apie 712 tūkstančių hektarų plotą. Neatsitiktinai komisija į 2018 metų Nacionalinį augalų veislių sąrašą pasiūlė įrašyti kaip niekad daug - net 22 žieminių kviečių veisles.

Tai gerų kepimo savybių grūdus užauginančias 12 Vokietijos selekcininkų sukurtų žieminių kviečių veislių: Aspekt, Delawar, Desamo, Dichter, Faustus, Franz, Gordian, Gustav, LG Jutta, Platin, Rotax ir Rumor, Danijos selekcininkų sukurtą veislę Dante, Čekijos - Dagmar, Švedijos - Effect, Austrijos - Faunus ir Prancūzijos - Nordika, taip pat gerų kepimo savybių grūdus išauginančias žieminių kviečių veisles Bonanza, Janne ir Produzent (kilmės šalis - Vokietija), Rockefeller ir Sheriff (kilmės šalis - Danija), kurios tyrimo metais pasižymėjo gausiais derliais (2014-2017 m. derliaus vidurkis iš visų 4 augalų veislių tyrimo skyrių gautas virš 10 t ha-1) ir geru žiemojimu.

Didžiausią derlių per 3 metų tyrimo laikotarpį  Pasvalio augalų veislių tyrimo skyriuje subrandino geromis kepimo savybėmis pasižyminčios veislės Gordian (14,67 t/ha-1) ir Desamo (14,38 t ha-1).

Kiti sąrašo naujokai

Specialios paskirties žieminių kviečių veislė Minija DS, sukurta Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto selekcininkų, skirta amilopektininio krakmolo gamybai, bet ne duonos pramonei.

Po metų pertraukos sąrašas pasipildys dviem žieminių rugių veislėmis: Elias, sukurta Austrijos selekcininkų, ir hibridine veisle SU Cossani, sukurta Vokietijos selekcininkų. Šių veislių 3 metų žiemkentiškumo vidurkis 3 augalų veislių tyrimo skyriuose viršijo standartinių veislių vidurkį ir Plungės augalų veislių tyrimo skyriuje 2015 m. iš visų tirtų veislių davė didžiausią derlių - atitinkamai 11,63 t ha-1 ir 13,59 t ha-1 .

Puikūs rezultatai gauti 3 metus 4 augalų veislių tyrimo skyriuose atlikus žieminių kvietrugių Cedrico ir Temuco (Nyderlandai) ir kaimyninės Lenkijos selekcininkų sukurtų veislių Borowik, Meloman, Tomko ir Trefl veislių ūkinio vertingumo tyrimus: veislės Cedrico derlius 2014 metais, o Temuco - 2015 m. Pasvalio augalų veislių tyrimo skyriuje siekė net 15,67 t ha-1.

Trys naujos vasarinių kviečių veislės: dvi iš jų (Kanyuk ir Tritus) sukūrė Vokietijos selekcininkai ir vieną (Flippen) - Švedijos selekcininkai. Derlingiausios per 1-2tyrimo metus pasirodė veislės Tritus ir Kanyuk, kurių derlius 2016 m. Plungės augalų veislių tyrimo skyriuje siekė atitinkamai 9,01 ir 8,50 t ha-1.

Komisija taip pat pritarė, kad į sąrašą būtų įrašytos trys vasarinių miežių veislės: Švedijos selekcininkų sukurta veislė Carmen, Vokietijos - Mariposa irDanijos - Subway. Didžiausią derlių tyrimo metais Pasvalio augalų veislių tyrimo skyriuje 2017 m. subrandino veislė Carmen - 10,15 t ha-1.

Sąraše vasarinių miežių veislės neskirstomos į pašarinius ir salyklinius. Atsižvelgiant į Lietuvos ir užsienio selekcininkų siūlymus, nuo 2013 m. visos vasarinių miežių veislės tiriamos kartu tuose pačiuose augalų veislių tyrimo skyriuose, neskirstant jų į pašarinius ar salyklinius miežius, taikant vienodas auginimo technologijas, įskaitant ir tręšimą.

Avižos, kukurūzai, cukriniai runkeliai, kanapės

Sąrašas pasipildys 2 naujomis avižų veislėmis: Guld ir Montrose, sukurtomis Švedijos selekcininkų. Šios veislės didžiausią derlių užaugino Kauno augalų veislių tyrimo skyriuje 2017 metais: Guld - 9,9 t ha-1, Montrose - 9,2 t ha-1.

5 ankstyvųjų kukurūzų ir 8 vidutinio vėlyvumo kukurūzų veislės. Galvijininkystės krypties ūkiai turės galimybę rinktis naująsias kukurūzų veisles: iš 4 Prancūzijos selekcininkų sukurtų ankstyvųjų kukurūzų Amaizi CL, ES Piccard,  MAS 12V (kodo formos veislių pavadinimas) ir Scandinav ir 1 Šveicarijos selekcininkų sukurtos veislės Cardif arba vidutinio ankstyvumo Arosa, Eiko, Marabu, Thor (Šveicarija), MAS 11K (kodo formos veislės pavadinimas), Pacman, Simpson (Prancūzija) ar Arriba (Vokietija) veislių. Jos pasižymi ne tik geru žaliosios masės derliumi, bet ir sukaupiamu dideliu (24,1-16,3 proc) sausųjų medžiagų kiekiu.

Sąrašas bus papildytas ir 12 naujų cukrinių runkelių veislių, kurios yra gana derlingos, o jų šakniavaisiuose kaupiasi nemažas cukraus kiekis: 6 vokiškos veislės - Celesta KWS, Coletta KWS, Knut, Strauss, Smart Janninka KWS ir Smart Johanna KWS; 4 daniškos veislės Chess, Davinci, Kashmir ir Twister, ir 2 belgiškos - Balear ir Texel. Derlingiausia iš šių veislių buvo veislė Chess, kurios didžiausias šakniavaisių derlius tyrimo metais buvo 96,4 t ha-1 ir šakniavaisių cukringumas - 17,1 proc. Tačiau didžiausią baltojo cukraus kiekį sukaupė veislė Celesta KWS - 14,2 t ha-1. Visos veislės yra tolerantiškos rizomaniją sukeliančiam virusui. Balear, Coletta KWS, Knut ir Smart Johanna KWS tolerantiškos nematodams, Davinci ir Kashmir vidutiniškai tolerantiškos Aphanomyces genties grybų sukeliamoms ligoms.

Šių metų naujovė - registruos Conviso Smart grupės veislės -Smart Janninka KWS ir Smart Johanna KWS, sukurtos taikant technologines inovacijas, tolerantiškas plataus spektro ALS inhibitorių grupės herbicidui Conviso One.

Dar viena naujojo sąrašo naujiena - pluoštinių kanapių Lietuvos selekcininkų (ŽŪB „Makutiškių žemė") sukurta veislė Austa SK, nesukaupianti savo sėklose daugiau negu leidžiama tetrahidrokanabinolio (mažiau kaip 0,2 procentai) kiekio ir tyrimo metais išauginusi 19 t ha-1 techninio ilgio stiebų derlių.

Žieminiai ir vasariniai rapsai

Komisija atidžiai atrinko žieminių rapsų veisles - tik 13 iš 16 žieminių rapsų veislių buvo pasiūlytos įrašyti į sąrašą. Tai Vokietijos selekcininkų sukurtos rapsų hibridų veislės Armstrong, Atora, Clarus, Cristiano KWS, Einstein, Kuga, Marc KWS, SY Annabella ir SY Medal bei Phoenix CL, sukurta pagal technologiją Clearfield - genetiškai atspari imidazolinono grupės veikliosioms medžiagoms, taip pat Prancūzijos selekcininkų sukurtos rapsų hibridų veislės Hasting, Trezzor ir DK Implement CL, sukurta pagal Clearfield technologiją.Visos naujai registruojamos veislės derlingos (Kauno augalų veislių tyrimo skyriuje 2015 metais SY Annabella subrandino 8,3 t ha-1, Einstein - 8,0 t ha-1), sėklose sukaupia daug aliejaus (aliejaus derlius nuo 3,7 iki 1,8 t ha-1) ir palyginti atsparios žiemojimo sąlygoms.

Iš naujų siūlomų registruoti 9 vasarinių rapsų veislių didžiausiu derlingumu (4,3 t ha-1) 2017 m. pasižymėjo vasarinių rapsų hibridų veislės Lagonda ir Lancia (veislių kilmės šalis - Vokietija). Visos registruojamos rapsų veislės pagal eruko rūgšties ir gliukozinolatų kiekį sėklose priskiriamos maistiniam 00 rapsų veislių tipui (0-2 proc. eruko rūgšties ir iki 18 ϻmol g-1) gliukozinolatų.

Sojos, žirniai, daugiametės žolės, daržovės

Į sąrašą bus įrašytos 2 Šveicarijos selekcininkų sukurtos sojų veislės Amarok ir Toutatis, kurių sėkla gali būti naudojama kaip pašarus papildantis augalinių riebalų ir baltymų šaltinis.

Bus registruotos 2 sėjamųjų žirnių veislės - LG Aspen ir LG Auris, Europos Sąjungai remiant žalinimo programą, plečiančios žemdirbių pasirinkimo asortimentą. Abi veislės, sukurtos Nyderlanduose, tyrimo metais subrandino 7,7 ir 7,2 t ha-1 derlių.

Sąrašas pasipildys 3 daugiamečių žolių veislėmis: Prancūzijos selekcininkų sukurta mėlynžiedžių liucernų veisle PR54Q14 (kodo formos pavadinimas), taip pat pašarinių motiejukų Dovas DS ir pievinių pašiaušėlių veislėmis Valentas, kuriassukūrė LAMMC Žemdirbystės instituto selekcininkai.

Komisijos siūlymu, į sąrašą bus įrašyta ir viena LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto sukurta valgomųjų morkų veislė Jola. Naujasis sąrašas bus papildytas ir 15 dekoratyvinių augalų (skiauteručių) veislėmis, sukurtomis Aleksandro Stulginskio universitete.

VAT ir MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos