Jokohama. Į dirvą įmaišius etanolio, kviečiai ir ryžiai gali apsieiti be vandens iki dviejų savaičių ir ištverti sausrą, teigia Japonų mokslininkai.
Japonijos tvarių išteklių mokslo centro mokslininkai, vadovaujami prof. Motoakiʼo Sekiʼo (Mataokio Sekio), žinodami, kad džiūstantys augalai išskiria etanolį, padarė prielaidą, kad jis turi apsauginių savybių.
Hipotezei patikrinti tyrėjai dvi savaites laistė kviečių ir ryžių pasėlius vandeniu, tris dienas – etanoliu, paskui pasėlių nedrėkino dvi savaites. Paaiškėjo, kad sausrą ištvėrė maždaug 75 proc. etanoliu laistytų augalų, o įprastoje dirvoje augusiųjų – mažiau nei 5 proc., rašo „Science Daily“.
Tolesni tyrimai parodė, kad etanolio gavę augalai uždaro lapų poras dar prieš pajusdami vandens stygių. Be to, dalį šios medžiagos jie naudoja cukrui gaminti, kuris suteikia energijos, o jos gauti sudėtinga, kai poros užsivėrusios. Abi strategijos augalams gerokai padidina galimybę ištverti sausrą.
„Etanolis – pigus ir paprastas būdas padidinti derlių net tada, kai vandens yra ribotai, apsieinant be genų modifikacijos“, – apibendrina M. Sekiʼs.
Genų modifikacijos – kitas būdas, kaip apsaugoti augalus nuo žūties, kai nėra vandens. Jos uždaro lapų poras ir taip neleidžia vandeniui išgaruoti.
Ši technologija gana efektyvi, tačiau modifikuoti augalus brangu ir užima daug laiko, jau nekalbant apie tai, kad šalys, kurioms jų reikia labiausiai, turi nevienodas galimybes tokius augalus įsigyti.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Šilto rudens išbandymas ūkininkams – padidėjusi kenkėjų ir ligų rizika žiemkenčiuose
2024-10-14 -
JAV skinasi kelią genetiškai modifikuoti kviečiai
2024-09-20 -
Agronomų nepritrūks
2024-09-06
Skaitomiausios naujienos
-
Kada ir kokios išmokos bus mokamos
2024-10-08 -
Kyla grūdų supirkimo kainos
2024-10-18 -
Fiksuoti padargų įkainiai prasilenkia su realybe
2024-10-04
(0)