Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Mokslas
Mėsinius veršelius geriausia nujunkyti ganykloje
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Vašingtonas. Mėsinių veislių veršeliai, nujunkyti ganiavos sezonu, per pirmąsias savaites po atskyrimo nuo žindenės netenka mažiau svorio, o vėliau greičiau penisi, rodo amerikiečių mokslininkų tyrimai.

Pasak mokslininkų, ūkininkai gali sumažinti mėsinių veršelių stresą ir pagerinti augimo rezultatus valdydami nujunkymo procesą. Šis etapas auginant mėsinius galvijus yra itin svarbus, tad labai svarbu ieškoti praktinių išeičių. 

Tris metus trukę tyrimai atskleidė, kad per dvidešimt vieną dieną ganykloje nujunkyti veršiai, nepriklausomai nuo to, ar galėjo kontaktuoti su žindenėmis, ar ne, priaugo daugiau svorio, palyginti su jaunikliais, kurie šerti tvartuose, rašo „The Cattle Site“.

Bioversija m7 2024 03 29

Iš viso 115 angusų veislės veršeliai nujunkyti trimis skirtingais metodais. Jaunikliai, laikyti ganyklose, neribotai ėdė žolę, tačiau gavo koncentruotųjų pašarų normą, kad raciono energinė vertė preliminariai prilygtų tai, kurią gauna tvartuose laikomi veršeliai. Viena ganomų veršių grupė turėjo fizinį snukio kontaktą su žindenėmis, kita grupė nepalaikė ryšių su patelėmis.

Nujunkyti gyvūnai sverti kas septynias dienas iki 28 dienos, vėliau 56-ą dieną po nujunkymo. 

Nors visi veršeliai neteko svorio per pirmąsias atskyrimo dienas, tvarte laikyti jaunikliai suliesėjo labiausiai. Per pirmas tris nujunkymo savaites jie priaugo mažiausiai svorio. Ganyklose nujunkyti jaunikliai neteko mažiau svorio. Tie, kurie neturėjo kontakto su žindenėmis, po 14 dienų svėrė šiek tiek daugiau, palyginti su veršiais, kurie matė pateles. 

Tyrimo autoriai įsitikinę, kad ganyklose laikomų veršių svoris per pirmąsias 21 nujunkymo dienas didėjo dėl pažįstamos aplinkos ir pašaro. Taip pat atskleista, kad galimybė kontaktuoti su žindene per nujunkymą neturi įtakos veršelio apetitui, pašarų suvartojimui ir priesvoriui. 

Mokslininkai teigia, kad ūkininkams nereikia papildomų tvartų nujunkymui, o procesą galima organizuoti ganyklose. Aptvaro vieta ganykloje ir šėryklos – du pagrindiniai reikalavimai, kurie svarbūs šiai praktikai. Be to, veršelius nujunkydami ganyklose, ūkininkai gali sutaupyti pinigų.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
  Visos apklausos