Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Mokslas
Gamina mikroelementines trąšas iš perdirbtų šarminių baterijų
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Helsinkis. Suomijos startuolis iš šalyje surenkamų panaudotų šarminių baterijų pradėjo gaminti mikroelementines lapų trąšas.

Trąšų krizė Europoje Suomijos įmonei, iš panaudotų baterijų išgaunančiai augalams tręšti naudojamų mikroelementų, suteikė galimybių plėstis.

Anksčiau iš naudotų šarminių baterijų išgaunami chelatai buvo pernelyg brangūs, palyginti su įprastai gaminamomis chelatinėmis trąšomis, tačiau dabar, išaugus visų trąšų kainoms, baterijų trąšų kaina nebeatrodo fantastiška.

Bioversija 2024 07 09 m7

Suomijos įmonė „Tracegrow“ pranešime paskelbė, kad yra pasirengusi padidinti mikroelementų gamybą iki 5 mln. litrų per metus. Be 15 šalių, jau patvirtinusių „Tracegrow“ chelatus (cinko, mangano, sieros, vario), atitinkami norminių reikalavimų patvirtinimai gauti ir iš Vokietijos, Nyderlandų, Austrijos, Kroatijos.

„Tracegrow“ skelbia, kad dirba žiedinės ekonomikos principais: mikroelementai išgaunami iš panaudotų šarminių baterijų, kurios visos surinktos Suomijoje. Dėl to, kaip teigia gamintojai, jie nepriklausomi nuo tokių mikroelementų, kaip manganas ir cinkas, taip pat pasaulinės rinkos kainų. Cinkas šiais metais pasaulio rinkoje pabrango beveik 40 proc., jo kaina kyla toliau. Manganas taip pat brangsta.

Kaip skelbia gamintojai, iš baterijų išgauti chelatų formos mikroelementai skirti tręšti augalus per lapus ir dirvą, jais galima ir apdoroti sėklas. Produktą galima maišyti su kitomis trąšomis, tarkime, NPK granulėmis ar KAN (kalcio amonio nitrato) tirpalais, taip pat pridėti prie tokių herbicidų, kaip MCPA, mišinių.

„Lauko bandymuose su vasariniais kviečiais Suomijoje, naudojant 3 litrus produkto į 200 l/ha vandens su keturiais apdorojimais, atsipirkimas buvo neįtikėtinas – 306 proc.“, – rašoma bendrovės pranešime.

Be to, iš baterijų išskirti cinkas ir manganas tinkami naudoti ir kaip pramonės medžiagos. 

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos