Basf A1 2024 09 10 Basf m1 2024 09 06
Mokslas
Kuria boružių kvapo repelentą nuo amarų

Vašingtonas. Pensilvanijos (JAV) mokslininkai pranešė apie naujo repelento nuo amarų kūrimą, panaudojant boružių, kurios yra pagrindinės amarų medžiotojos, skleidžiamus feromonus.

Mokslininkų komanda, vadovaujama Sarah`os Hermann (Saros Herman), savo tyrimą paskelbė žurnale „Pagrindinė ir taikomoji ekologija“ („Basic and Applied Ecology“), šiam atradimui neseniai suteiktas naujovės patentas.

Nors žinoma, kad boružės naikina amarus, kurie kenkia beveik visų rūšių žemės ūkio augalams, mokslininkai daugiausia dėmesio skyrė šių organizmų santykių dinamikai.

Bioversija 2024 08 19 m7

Pensilvanijos universiteto tyrėjai susidomėjo amarų gebėjimu aptikti unikalų boružių skleidžiamą kvapą ir jį panaudoti kaip signalą pakeisti elgesio bruožus, padedančius išvengti boružių.

„Norime suprasti, kaip baimė būti suėstam veikia amarų elgesį ir fiziologiją. Naudodamiesi žiniomis apie pagrindines jau egzistuojančias ekologines sąveikas, galime dirbti su gamta, o ne prieš ją“, – teigė S. Hermann.

Mokslininkai ištyrė amarų reakciją į boružių kvapus ir apibūdino šių kvapų cheminę sudėtį, nustatė pagrindinius junginius.

Po to atėjo bandymų fazė, kai mokslininkai į orą aplink augalus paskleidė boružių kvapą, pranešdami apie problemą netoliese esantiems amarams. Per eksperimentą paaiškėjo, kad amarai stengiasi vengti augalų su boružės kvapu. Jis taip pat sumažino amarų maitinimosi laiką ir 25 proc. sumažino jų populiacijos dydį.

Tolesnis tyrimų etapas – repelento bandymas dideliuose žemės ūkio laukuose. Be to, mokslininkai tirs panašią schemą su vabzdžiais parazitoidais, kurių lervos gyvena ir maitinasi kituose vabzdžiuose.

Mokslininkų teigimu, boružių kvapo komponentai gali būti gaminami komerciniais tikslais ir tiekiami rinkai. Aromatinė intervencija, skirta kontroliuoti plačiai paplitusius amarus, galėtų būti tvarus sprendimas žemės ūkiui. Skirtingai nuo insekticidų, kurie naikina amarus, repelentas nesukels atsparumo problemų, būdingų naudojant pesticidus.

Šaltinis: Pensilvanijos universiteto pranešimas
Gudinas -  23 06 14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas stabdo ūkyje naudoti atsinaujinančią energiją?
Visos apklausos