


Vašingtonas. Daugėja įrodymų, kad vis dažnesni ekstremalūs oro temperatūros pokyčiai tik padidins vabzdžių kenkėjų daromą žalą žemės ūkiui. Pavyzdys – kukurūziniai saulinukai, kurių lervos kasmet sunaikina daugiau nei 2 000 t kukurūzų JAV.
Pensilvanijos valstijos universiteto mokslininkų komanda nustatė, kad tam tikros kukurūzų genetinės atmainos linijos turi natūralių junginių, veikiančių kaip insekticidai.
Saulinukų lervos, kurios minta kukurūzų kuokeliais, lukštais ir grūdais, turinčiais daug flavonoidų, auga gerokai lėčiau, o daugelis jų žūsta.
Specialistai lygino, kaip kenkėjų lervos išgyveno ant genetiškai identiškų kukurūzų atmainų, kurios skyrėsi tik tuo, kad vienos turėjo didelį flavonoidų kiekį kuokeliuose, lukštuose ir grūduose, o kitos – ne.
Flavonoidų gausūs kukurūzai išskirstyti į dvi grupes: genetiškai modifikuotą atmainą su genu, aktyvuojančiu flavonoidų gamybą, ir tradiciškai išvestą daug flavonoidų turinčią atmainą, gautą kryžminimo būdu per pastaruosius du dešimtmečius, rašo „Science Daily“.
Mokslininkai teigia pastebėję ryškų skirtumą matuodami flavonoidų perteklių gaminančiais kukurūzais mintančių lervų mirtingumą ir svorį, palyginti su lervomis, kurios minta įprastais kukurūzais.
Taip pat pastebėta, kad sutriko kukurūzų su flavonoidais gavusių kenkėjų žarnyno veikla. Tiek genetiškai modifikuotos, tiek mutavusios kukurūzų atmainos turėjo panašų poveikį.
„Šis tyrimas svarbus, nes tai gali būti pirmasis žingsnis kuriant įvairiems kenkėjams atsparias kukurūzų veisles, idealiai tinkančias ekologinei žemdirbystei“, – teigia tyrimų grupės vadovas, kukurūzų genetikos profesorius Surinderis Čopra.
Jo teigimu, prieš kuriant tokias natūraliai atsparias veisles dar reikės atlikti nemažai tyrimų, vertinančių flavonoidų poveikį vabzdžiams.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Rapsų kenkėjams stebėti pasitelkė išmaniąsias gaudykles
2025-03-28 -
Atrado būdą pašalinti iš bulvių solaniną
2025-03-18 -
Braškių auginimas: šviežių uogų galima turėti pusę metų
2025-03-13
Skaitomiausios naujienos
-
Patvirtintos 2025 m. tiesioginių išmokų taisyklės
2025-03-19 -
Žemės kainos Lenkijoje pasiekė naujas aukštumas
2025-03-20 -
Silpni pasėliai po žiemos: ką daryti?
2025-03-05
(0)