Vašingtonas / Kijevas. Iš JAV kosminės bazės Floridoje sausio 4-ąją pakilusi raketa „SpaceX Falcon 9“ nuskraidino į žemąją Žemės orbitą pirmąjį žemės ūkiui skirtą palydovą EOS SAT-1. Jis sėkmingai užmezgė ryšį ir perdavė duomenis.
Naujos palydovinės technologijos ir geoerdvinių duomenų analizė beveik realiuoju laiku suteiks ūkininkams galimybę priimti efektyvius pasėlių apsaugos ir išteklių valdymo sprendimus remiantis tiksliais duomenimis.
EOS SAT-1 yra tarptautinio bendradarbiavimo rezultatas: projekte dalyvauja Ukrainos, Pietų Afrikos ir JAV aukštųjų technologijų įmonių specialistai. Pagrindinė užsakovė – Ukrainos verslininko Maksʼo Polyakovʼo projektų kompanija „Noosfera“.
Pasak „EOS Data Analytics“ generalinio direktoriaus Artemʼo Anisimovʼo, projektas sukuria revoliucines palydovinių technologijų taikymo žemės ūkyje galimybes. EOSDA dabar dirbs su savo duomenų rinkiniais, kad klientams ir partneriams teiktų dar gilesnę ir tikslesnę analizę.
Palydovų žvaigždynas
Įgyvendinant projektą numatyta sukurti orbitoje EOS SAT palydovų žvaigždyną, kurio renkami duomenys įgalintų pasaulio ūkininkus didinti sektoriaus tvarumą.
Iš viso į orbitą bus paleisti 7 optiniai palydovai. Tai leis EOSDA pagerinti žemojoje orbitoje gautų duomenų kokybę ir padarys juos labiau prieinamus ūkininkams. EOS SAT-1 geba kasdien stebėti iki 1 mln. km2 teritoriją, o iki 2025 m. žvaigždyno palydovai kasdien stebės iki 12 mln. km2 plotą.
Šiemet planuojama paleisti dar 3 EOS SAT žvaigždyno palydovus, 2024–2025 m. – likusius 3. Tad 2025 m. pradėjus veikti visiems palydovams, EOS SAT galės apimti iki 100 proc. šalių, turinčių didžiausią žemės ūkio paskirties ir miškų plotą, o tai sudarys 98,5 proc. šių žemės plotų visoje planetoje.
Žemės ūkio palydovų žvaigždynas judės Saulės sinchronine orbita. Optiniai palydovai, kurių veikimo trukmė 5–7 metai, gebės pateikti 1,4 m panchromatinės ir 2,8 m daugiaspektrės raiškos vaizdus.
Remiantis „EOS Data Analytics“, palydovai leis atlikti geoerdvinių duomenų analizę nuo duomenų gavimo iš savo šaltinio iki apdorojimo ir pavertimo vertingomis įžvalgomis.
Kokią informaciją teiks palydovai
Tai bus pirmas pasaulyje į žemės ūkio poreikius orientuotas palydovų žvaigždynas, kurį paleido įmonė, jau turinti savo programinės įrangos produktus, veikiančius remiantis palydovinių vaizdų analize.
Šiuo metu dauguma konkuruojančių įmonių priverstos naudotis trečiųjų šalių palydovų pateiktais duomenimis, todėl jos priklauso nuo palydovų jutiklių kokybės, mėginių ėmimo dažnio ir kitų parametrų, kurių negali kontroliuoti. EOSDA suteiks galimybę vartotojams per 3 dienas pakartotinai apžvelgti gautus duomenis ir geriau suvokti pokyčius dirbamuose laukuose.
Šios naujovės turės teigiamos įtakos pasėlių stebėjimui ir klasifikavimui, augimo palyginimui, dirvožemio drėgmės matavimui, orų prognozei ir kitiems duomenims, kuriuos EOSDA teikia žemės ūkiui. Kartu su agronomine informacija, dirvožemio duomenimis, tikslesnėmis orų prognozėmis, istoriniais laukų produktyvumo duomenimis ir tikslia palydovinių vaizdų analize galutinis vartotojas gaus išsamią informaciją apie žemės ūkio paskirties žemės būklę.
Galimybės ūkiams
„EOS Data Analytics“ klientai galės optimizuoti išteklių panaudojimą pagal palydovų žvaigždyno pateiktus produktyvumo ir augmenijos žemėlapius, išbandyti naujų augalų apsaugos produktų ar trąšų efektyvumą, išvengti nereikalingų lauko apžiūrų ir taip sumažinti kuro sąnaudas, valdyti drėkinimą, įvertinti derlių ir kt.
„EOS Data Analytics“ įkūrėjas M. Polyakovas pažymėjo, kad bendrovė siekia ūkininkams ir kitiems agroverslo dalyviams suteikti įvairią informaciją, kuri gyvybiškai svarbi tolesniam tvariam vystymuisi ir maisto saugumui užtikrinti.
Projekto kūrėjai
Kiekvienas palydovas sukonstruotas ir aprūpintas dviem itin tiksliomis Ukrainos ir Pietų Afrikos kosminės optikos gamintojos „Dragonfly Aerospace“ kameromis „DragonEye“, palydovinį variklį sukūrė Ukrainos įmonė SETS („Space Electric Thruster Systems“), o ukrainiečių „Flight Control Propulsion“ bendrovė iš Dnipro teikė 3D dalių spausdinimo ir palydovų dalių gamybos paslaugas.
Visos minėtos bendrovės priklauso ukrainiečio verslininko M. Polyakovʼo projektų grupei „Noosfera“. „Tai reikšmingas „Dragonfly Aerospace“ laimėjimas, ir mes džiaugiamės, kad EOS SAT-1 daugybę dalykų į orbitą pristatė pirmą kartą – pirmąjį „Dragonfly“ sukurtą ir pagamintą vaizdo palydovą, pirmąjį mikropalydovą, pirmąjį EOS SAT žvaigždyno palydovą ir pirmąjį į žemės ūkį orientuotą palydovų žvaigždynas kosmose“, – sakė „Dragonfly Aerospace“ generalinis direktorius ir vienas iš įkūrėjų Bryanʼas Deanʼas.
Anot jo, „Dragonfly Aerospace“ generalinio direktoriaus ir vieno iš įkūrėjų, didelio našumo, kompaktiškų ir lengvų palydovų paklausa kasmet auga ir yra puiki rinka vaizdo fiksavimo įrangai.
Pietų Afrikos kosmoso reikalų tarybos pirmininkas Pontshʼas Marupingʼas tikisi, kad sėkmingas pirmojo pasaulyje žemės ūkio palydovo paleidimas atneš daugiau kaip 100 mln. JAV dolerių pelno.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ar verta naudoti azoto jutiklius
2024-12-12 -
Pasėlius nuo ligų apsaugos į muilą panašios augalinės medžiagos?
2024-12-11 -
Sorgai ir soros atrandami kaip nauji augalai
2024-12-06
Skaitomiausios naujienos
-
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04 -
Greitaeigis traktorius atstoja vilkiką
2024-12-09 -
Žemės ūkio paskirties žemės rinka: sandorių mažėja, kainos kyla
2024-12-16
(0)