


Bristolis, birželio 6 d. Esant šiltam klimatui, augalai užauga aukštesni, kad geriau atvėsintų lapus, rašo portalas „BBSRC". Žinios apie tai, kodėl augalai keičia formą reaguodami į temperatūrą, gali labai praversti ateities žemės ūkiui.
Nors mokslininkai daug pasiekė aiškindamiesi, kaip augalai ilgėja karštyje, mažai žinoma apie šio proceso fiziologines pasekmes. Šiam tikslui Bristolio universiteto specialistai, vadovaujami dr. Kerės Franklin, analizavo baltažiedį vairenį Arabidopsis thaliana, mažą žydintį augalą, kuris dažniausiai pasirenkamas augalų biologijos ir genetikos eksperimentams.
Temperatūrai kylant, augalai ištįsta, o jų lapuose sumažėja vandenį garinančių porų, vadinamųjų žiotelių. Mažesnis žiotelių skaičius teoriškai turėtų tik kliudyti augalui atsikratyti šilumos, tačiau realybėje vaireniai su ilgesniais stiebais vandenį garino efektyviau nei įprastai. Mokslininkai spėja, kad ilgėjant stiebui padidėję tarpai tarp lapų skatina vandens garų pasišalinimą per žioteles, ir tokiu būdu augalai atvėsta greičiau.
„Temperatūra ir vanduo yra svarbiausi veiksniai, lemiantys derlių, - pastebi K. Franklin. - Todėl labai svarbu suprasti ryšį tarp temperatūros, augalo architektūros ir vandens panaudojimo, kad būtų galima išgauti didžiausią efektą“.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Tinkama sėjomaina padeda išlaikyti derlingą dirvožemį ir užtikrinti augalų sveikatą
2025-04-18 -
Ar purkšti herbicidus ir augimo reguliatorius prieš šalnas?
2025-04-04 -
Rapsų kenkėjams stebėti pasitelkė išmaniąsias gaudykles
2025-03-28
Skaitomiausios naujienos
-
Saulės elektrinės nukenčia vis dažniau
2025-04-01 -
Gazolio naudojimas ūkyje: nusižengimų beveik nerasta
2025-03-31 -
ŽŪM pritaria siūlymui parduoti valstybinę žemės ūkio paskirties žemę
2025-04-16
(0)