Pekinas. Vienas pažangiausių Kinijos genomikos institutų pristatė savo darbo vaisių - naują kiaulių veislę Bama. Genetiškai modifikuotiems gyvūnams pašalintas augimo hormono receptoriaus genas, o vos 15 kg sveriančias kiaulaites siūloma laikyti namuose kaip augintines.
Šenzeno BGI genomikos institutas garsėja aukšto lygio moksliniais tyrimais medicinos srityje. Kinų mokslininkai naudoja kiaules ligoms tirti, nes, palyginti su žiurkėmis ar pelėmis, jos yra artimesnės žmonėms fiziologiškai ir genetiškai.
Norėdami sumažinti gyvulių išlaikymo ir tyrimų sąnaudas, kinų genetikai išvedė 35-50 kg svorio kiaules Bama. Siekdami dar mažesnių eksperimentinių gyvūnų, mokslininkai iš genomo pašalino augimo hormono receptoriaus geną ir sukūrė nykštukinių kiaulių versiją, rašo mokslo žurnalas „Nature".
BGI tyrėjai taiko metodiką, pagal kurią normalias paršavedes sėklina genetiškai modifikuotų kuilių sperma, tačiau tik pusė vados jauniklių paveldi nykštukines savybes. Vis dėlto toks būdas yra pigesnis nei klonavimo procedūra ir apsaugo nuo galimų gyvulių sveikatos sutrikimų.
„Nauji laboratoriniai gyvūnai pasitvirtino atliekant kamieninių ląstelių, žarnyno mikrofloros tyrimus. Mažo dydžio kiaulėms lengviau atlikti įvairias manipuliacijas", - teigė BGI atstovas.
Rugsėjo pabaigoje institutas paskelbė, kad prekiaus nykštukinėmis kiaulėmis kaip gyvūnais augintiniais. Jau dabar JAV juntamas didelis susidomėjimas Vietnamo kiaulėmis, todėl, spėjama, jog 15 kg svorio gyvūnėliai turės didelę paklausą.
Preliminari nykštukinės kiaulės kaina sieks apie 1,4 tūkst. eurų, o naujieji šeimininkai galės rinktis iš kelių spalvinių variantų. Gautą pelną mokslininkai tikisi investuoti į tolesnius mokslinius tyrimus genetikos srityje.
Sprendimas pardavinėti genetiškai pakeistas kiaules rinkoje sulaukė dviprasmiškų gyvūnų teisių gynėjų vertinimų. Jie įsitikinę, jog genų modifikacija nepakeis problemų, su kuriomis susiduria žmonės, auginantys kiaules namuose. Jei gyvūnai visą dieną bus uždaryti patalpose ir negalės patenkinti poreikio knisti, jų elgesys taps destruktyvus.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ar verta naudoti azoto jutiklius
2024-12-12 -
Pasėlius nuo ligų apsaugos į muilą panašios augalinės medžiagos?
2024-12-11 -
Sorgai ir soros atrandami kaip nauji augalai
2024-12-06
Skaitomiausios naujienos
-
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02 -
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04 -
Greitaeigis traktorius atstoja vilkiką
2024-12-09
(0)