Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Mokslas
Karvių protėviai romūs nebuvo

Prancūzija, balandžio 10 d. Šiuolaikinių karvių protėviai - viso labo 80 taurų, prijaukintų Artimuosiuose Rytuose apytiksliai prieš 10,5 tūkstančio metų, rašo portalas „Science Daily".

Vokietijos, Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos mokslininkų grupė analizavo genetinę medžiagą, paimtą iš prijaukintų galvijų kaulų, iškastų Irane. Naudodami kompiuterines programas, specialistai nustatė, kad nedideli genetiniai skirtumai, egzistuojantys tarp anų laikų ir šiuolaikinių galvijų, galėjo atsirasti tik tuo atveju, jeigu prijaukinta buvo tik maža dalis - apie 80 taurų, kurie dabar jau išnykę.

Toks skaičius mokslininkus nustebino. Kasinėjimų duomenys rodo, kad taurai buvo plačiai paplitę Azijoje ir Europoje, todėl galimybių dalį jų pagauti ir prisijaukinti turėjo būti daug. Kodėl jomis nebuvo pasinaudota?

Bioversija 2024 04 26 m7

„Taurai labai skiriasi nuo šiuolaikinių naminių gyvulių. Jie buvo daug didesni ir neturėjo karvėms būdingų savybių, pavyzdžiui, paklusnumo, - sako Vokietijos Mainzo universiteto profesorius Joachimas Burgeris. - Taigi vien juos pagauti gyvus nebuvo lengva, o jeigu ir pavykdavo, tolesnis valdymas ir veisimas turėjo būti gana sudėtingas, kol gyvuliai tapo mažesniais ir romesniais."

Kaulų skaičiaus ir dydžio matavimai rodo, kad ne tik karvės, bet ir ožkos, avys bei kiaulės buvo prijaukintos Artimuosiuose Rytuose.

„Šis tyrimas pabrėžia, kaip svarbu įvertinti iškasenas iš mažiau žinomų regionų, pavyzdžiui, Irano, - teigia Prancūzijos Nacionalinio mokslinių tyrimų centro dr. Marjana Mashkour. - Be duomenų iš Irano būtų labai sudėtinga padaryti tokias išvadas, nors jų reikšmė yra globali."

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos