Basf A1 2024 09 10 Basf m1 2024 09 06
Mokslas
Karvės sunkiau įsisavina mineralinį magnį

Vašingtonas. Naujausi tyrimai apie mineralų absorbciją virškinimo trakte rodo, jog būtina iš naujo peržiūrėti laktuojančių karvių raciono sudėtį ir pasirinkti tinkamą magnio šaltinį.

Prof. Bilas Vaisas (Bill Weiss) iš Ohajo valstijos universiteto su kolegomis nustatė, jog magnis įsisavinimas geriau iš pašarų, nei iš mineralinės kilmės šaltinių. Labiausiai paplitusi šio mikroelemento forma, kuria papildomas racionas, yra magnio oksidas, tačiau tyrimai rodo, jog jo absorbcija siekia tik pusę tiek, kiek manyta anksčiau.

„Viena iš priežasčių, kodėl karvių organizmas nesukaupia magnio atsargų ir labai greitai pasireiškia jo trūkumo požymiai, yra prasta medžiagos absorbcija virškinimo trakte. Kita priežastis glūdi pačiame racione. Iš skirtingų pašarų magnis pasisavinimas nevienodai. Dvi pagrindinės aplinkybės, nuo kurių priklauso šio mikroelemento absorbcija, yra papildomo magnio šaltinis ir kalio koncentracija racione“, – teigia amerikiečių mokslininkai.

Bioversija m7 2024 09 18

Pagrindinė magnio absorbcijos vieta yra didysis prieskrandis, o medžiagos įsisavinimas priklauso nuo gleivinės epitelio ląstelių elektrostatinio krūvio. Jis yra neigiamas, todėl pritraukia teigiamus jonus, tokius kaip magnis. Kalio jonai, kurių prieskrandyje gali būti 10 kartų daugiau, taip pat yra teigiami, todėl antagonistiškai slopina magnio pasisavinimą. Padidinus kalio koncentraciją racione, magnio absorbcija gali sumažėti 50 proc.

Tyrėjai rengia naujas rekomendacijas ūkiams, kuriose siūlo peržiūrėti magnio kiekį pieningų karvių ir laktuojančių žindenių racione, atsižvelgiant į gyvulių laikymo technologijas ir naudojamus pašarus. Būtina įvertinti ne tik atskirų ingredientų normas, bet ir kalio bei magnio santykį.

„Remiantis 30 metų su mėsiniais galvijais atliekamais tyrimais, monenzino papildai padidina mikroelemento įsisavinimą iš magnio oksido 15–20 proc.“, – skelbia B. Vaisas. Rekomenduojama užtikrinti optimalų pašarų suvartojimą (sekti žolės aukštį ganyklose), vengti karvių nutukimo, kas mažina apetitą ir pašarų ėdimą.

Magnio reikšmė karvių organizmui padidėja pavasarį. Ganyklinė tetanija ir veršiavimosi komplikacijos yra dvi pagrindinės sveikatos problemos, susijusios su magnio trūkumu. Jų rizika padidėja, jei per žiemą karvės priaugo per daug svorio, jos gausiai šeriamos silosu, kuriame yra didelis kalio kiekis.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kaip vertinate dabartines žemės ūkio paskolų palūkanas?
    Visos apklausos