Kaunas. Praktiniai seminarai, regis, yra tai, ko reikia veterinarijos gydytojams. LSMU Veterinarijos akademijos Stambiųjų gyvulių klinikoje surengtame seminare „Naujausių diagnostikos, profilaktikos ir gydymo priemonių taikymas po apsiveršiavimo periodu" vos talpino visus norinčius.
Į teorinį-praktinį seminarą atvyko veterinarai iš visos Lietuvos. Laikinai Stambiųjų gyvulių klinikos vadovo pareigas einantis dr. Arūnas Rutkauskas ir doc. dr. Ramūnas Antanaitis aptarė periodo po apsiveršiavimo ligų naujausius gydymo ir profilaktikos būdus. O dr. Danielius Starevičius praktiškai rodė, kaip šias ligas diagnozuoti.
Praktinis seminaras apie karvių ligas po apsiveršiavimo sulaukė veterinarijos gydytojų iš visos Lietuvos
„Karvė viduriuoja, ūkininkas sako, kad čia tik dabar taip, kad žolės ne tos padavė, žodžiu, jie sugalvoja, kuo pasiteisinti, į kiekvieną klausimą turi savo atsakymą, - šmaikštavo D. Starevičius. - Kaip ūkininkui įrodyti, kad karvei klinikinė acidozė?"
Į auditoriją buvo atvesta acidoze serganti karvė. Norint patvirtinti ligą, reikia nustatyti prieskrandžio pH. Pasak lektoriaus, labai svarbu ir laikas, kada imamas prieskrandžio turinio mėginys acidozei „pagauti" - tai maždaug 4 val. po šėrimo, kai pieno rūgšties bakterijos pradeda stipriai skaidyti krakmolą. Būtent toks tyrimas karvei ir buvo atliekamas auditorijoje. „Zondo nenaudoju, nes jis duoda paklaidą dėl seilių, kurios yra šarminės", - paaiškino D. Starevičius.
Šiai karvei acidozės diagnozę Danielius Starevičius patvirtino atlikdamas prieskrandžio punkciją ir nustatydamas pH
Darant karvei prieskrandžio punkciją, vietinei anestezijai gali būti naudojamas novokainas, ksilazinas. D. Starevičius pirmiausia rodė, kaip susirasti mažiausiai kraujagyslių turintį tašką, į kurį reikia durti. Adata naudojama ilga (10 cm) ir pakankamai stora. Įdūrus prieskrandžio turinys turi labai lengvai trauktis, į mėginį neturi patekti kraujo priemaišų. Ištraukto prieskrandžio turinio pH matuojamas su specialiu matuokliu, tačiau galima naudoti ir lakmuso popierėlius.
„Šis būdas - tiksliausiai ir greičiausiai matuojantis prieskrandžio pH. Nes, tarkime, pieno tyrimo rezultatus gausite tik po kelių dienų, o situacija per tą laiką gali pasikeisti", - sakė D. Starevičius.
Tirtos karvės prieskrandyje nustatytas 6,7 pH. Nors anksčiau būdavo laikoma, kad normalus prieskrandžio pH yra 6, dabar, pasak D. Starevičiaus, jau prasidėjo diskusijos tuo klausimu, užsienio literatūroje yra ir kitokių nuomonių dėl pH normos, kai kas teigia, kad norma būtų 5,5 pH.
Praktiniais patarimais jis dalijosi ir nustatant kitas ligas. Jeigu ūkininkas nuolat turi bėdų dėl karvių hipokalcemijos, sukeliančios masinę bandos parezę, D. Starevičius primygtinai rekomenduoja gerai patikrinti pašarus ir jo priedus. Būna, kad pasibaigia užtrūkusių karvių mineralai ir jos duodama skirtų melžiamoms karvėms. „Tai jau geriau jokių, negu ne tos grupės karvėms skirtų", - akcentavo D. Starevičius.
O tikrai padėčiai dėl parezės nustatyti jis siūlo imti karvės kraujo mėginį prieš pat veršiavimąsi, ar po pirmojo ir trečiojo melžimo. „Bet aš nesu kraujo tyrimų šalininkas, mėgstu kliniškai žiūrėti iš ligų, sergamumo. Jeigu iš 100 per metus apsiveršiavusių karvių 5 proc. suserga pareze, tai jau būtina atkreipti dėmesį į klinikinę ir subklinikinę hipokalcemiją. Greičiausiai visos vyresnės karvės nuo antrojo ir trečiojo veršiavimosi kenčia dėl šios problemos", - praktine patirtimi dalijosi veterinarijos gydytojas.
Demonstruotai karvei, kuri yra veršinga, neseniai atlikta ir šliužo dislokacijos operacija, nors dažniausiai manoma, kad ši patologija išsivysto praėjus porai savaičių po veršiavimosi. Taigi, pasak lektoriaus, šliužo dislokacijai nėra jokių taisyklių, nebent tendencijos. O šliužas gali užsisukti dėl labai staigaus pašarų pakeitimo. Ši karvė iš ganyklos buvo atvesta į tvartą ir dėl pasikeitusio raciono bei streso, D. Starevičiaus manymu, jai ir užsisuko šliužas į dešinę pusę.
Veršingai karvei neseniai buvo atlikta šliužo dislokacijos į dešinę operacija
Apie viso periodo po veršiavimosi stebėseną, šio periodo ligų (metrito, mastito, nuovalų užsilaikymo ir kt.) naujausius gydymo ir profilaktikos būdus kalbėjo A. Rutkauskas. Labai svarbi ne tiek veterinarinės priežiūros dalis, bet informacija (tai galima vadinti ir bandos valdymu), kurią ypač sunku valdyti mažesniuose ūkiuose. „Informaciją reikia analizuoti, nors ne visada ūkininkas tai daro, o pasekmes būna linkęs nurašyti veterinarijos gydytojo kvalifikacijai", - sakė A. Rutkauskas.
Dr. Arūnas Rutkauskas seminaro dalyviams pristatė ligų po veršiavimosi naujausius gydymo ir profilaktikos būdus
Karvės sveikata po veršiavimosi labai priklauso ir nuo pagalbos veršiavimosi metu. Ar jos reikia ir kada? Kiek laiko duoti karvei apsiveršiuoti pačiai, be pagalbos? Galioja nuostata, kad į telyčios veršiavimosi procesą nereikia kištis iki 4 val., o karvės - iki 2 val. „Bet vertėtų ir rektiškai ištirti, ar veršelis neapsisukęs, ar dar kas nors. Tokiu atveju ir per 6 valandas karvė pati neapsiveršiuos", - perspėjo A. Rutkauskas.
Jis pristatė naują numatomo veršiavimosi programą, kuri pasaulyje jau naudojama 4 metus, bet Lietuvoje ja dar nesinaudoja niekas. Likus maždaug 1-2 savaitėms iki veršiavimosi karvei į makštį įstatomas specialus temperatūrą matuojantis daugkartinio naudojimo daviklis, kuris komunikuoja su specialiu imtuvu, jie vienas kitam siunčia signalus kas 5 min. Ši programa karvės savininkui SMS žinute siunčia pranešimą, kai termometras aktyvuojamas, antroji SMS ateina, kai karvės temperatūra pradeda kristi - tai būna maždaug 48 val. iki veršiavimosi. Trečioji SMS ateina, kai vaisiaus vandenų pūslė daviklį išstumia. Po šios žinutės praėjus 1,5-2 val., karvė turėtų atsivesti veršelį. Jeigu praėjus daugiau kaip 48 val. po antrosios SMS nebegaunamas trečiasis signalas, jau galima įtarti, kad kažkas negerai.
Karvei atsivedus sveiką veršelį, ir jeigu visas fiziologinis procesas praėjo normaliai, reikia tik stebėti bendrą karvės būklę, sekti temperatūrą, kuri yra galimų problemų indikatorius - hipokalcemijos, šliužo dislokacijos, mastito, endometrito ir kt.
Kalbant apie nuovalų susilaikymą, lektorius kėlė klausimą - šalinti ar nešalinti? Mažame ūkyje - šalinti, dideliame - nešalinti. „Tačiau kiekvienu atveju reikia spręsti individualiai", - pabrėžė A. Rutkauskas.
Užsienio mokslininkai, pasak jo, naudoja tokį išsireiškimą - 90 gyvybiškai svarbių karvės gyvenimo dienų. Tai - užtrūkimo laikas ir pirmasis mėnuo po veršiavimosi, kai karvei reikia ypatingos priežiūros. Tuo metu jos imuninė sistema susilpnėja. Tačiau tinkamai kontroliuojant imuninę funkciją ir energijos balansą per šias 90 dienų, ankstyvoje laktacijoje galima gerokai sumažinti sutrikimų pavojų ir padidinti produktyvumą. Stebėsena po apsiveršiavimo padeda išvengti daugelio ligų: mastito, metrito ar endometrito, galų gale, padeda karvei laiku pradėti rujoti ir apsisėklinti.
Doc. dr. R. Antanaitis, kalbėdamas apie ketozės, acidozės, hipokalcemijos ir kt. periodo po apsiveršiavimo ligas, nemažai diskutavo su seminaro dalyviais apie šių ligų diagnozavimą ir gydymą. Jis kalbėjo apie temperatūros matavimo svarbą parezės diagnozei patvirtinti, jos profilaktiką - tam būtinas mineralinių medžiagų balansas racione.
Doc. Ramūnas Antanaitis nemažai diskutavo su seminaro dalyviais apie ligų po veršiavimosi diagnozavimą ir gydymą
Užtrūkusias karves reikia labiau mylėti negu laktuojančias, bet neretai joms duodamas prasčiausi pašarai", - pastebėjo lektorius.
Jam yra tekę tiesiai iš pačių ūkininkų girdėti, kad jie prieš veršiavimąsi patys suleidžia karvei kalcio. „Gerai tai ar blogai?" - kolegų klausė R. Antanaitis. Pasirodo, kalcio leidimas į veną prieš veršiavimąsi gali net išprovokuoti ligą, nes jo perteklius iš organizmo bus šalinamas.
Kalbėdamas apie ketozę, docentas teigė, kad visi šią ligą supranta kaip vieną ligą, tačiau jos yra 3 tipai, ir visų jų eiga, gydymas ir ligos prognozė skiriasi. Jis pateikė vieno ar kito tipo ketozės gydymo ypatybes, profilaktikos priemones.
„Jeigu nors mažą dalį to, ką šiandien išgirdote, pritaikysite savo praktikoje, jau bus gerai", - kalbėjo R. Antanaitis, labai pasidžiaugęs jaunais seminaro dalyviais.
Stambiųjų gyvulių klinikos vadovo pareigas einantis A. Rutkauskas taip pat labai džiaugėsi ir veterinarų dalyvavimu pačiame seminare, ir jų aktyvumu, užduodant klausimus. Tai, kad jiems reikia kuo daugiau praktinių žinių, įsitikinta dar praėjusių metų pradžioje, kai šioje pačioje auditorijoje buvo surengta parodomoji karvės cezario pjūvio operacija, ir kai šiemet Skuode buvo demonstruojama šliužo dislokacijos operacija.
Seminaro organizatoriai šį renginį skyrė LSMU Veterinarijos akademijos 80-čiui paminėti.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ar verta naudoti azoto jutiklius
2024-12-12 -
Pasėlius nuo ligų apsaugos į muilą panašios augalinės medžiagos?
2024-12-11 -
Sorgai ir soros atrandami kaip nauji augalai
2024-12-06
Skaitomiausios naujienos
-
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04 -
Greitaeigis traktorius atstoja vilkiką
2024-12-09 -
Žemės ūkio paskirties žemės rinka: sandorių mažėja, kainos kyla
2024-12-16
(0)