Basf A1 2024 12 20 Basf m1 2024 12 20
Mokslas
Karvėms reikia kalcio

Vašingtonas. Tinkamas kalcio balansas melžiamų karvių organizme svarbus sėkmingam apsiveršiavimui ir sklandžiam laktacijos startui. Nauji JAV Ilijonaus universiteto tyrimai rodo, kad padidinus mineralo kiekį racione sumažėja gimdos uždegimo rizika ir patelės greičiau apsivaisina.

„Mes žinome, kad kalcis vaidina svarbų vaidmenį karvių medžiagų apykaitoje, o apie 50 proc. antros ar trečios laktacijos patelių trūksta šio mikroelemento“, – teigia gyvūnų mokslų specialistas dr. Filas Kardoso (Phil Cardoso). Daugelyje šalių paplitusi praktika kelias savaites iki veršiavimosi padidinti raciono rūgštingumą ir kalcio kiekį (iki 1 proc. sausųjų medžiagų), nes tai suaktyvina mikroelemento cirkuliaciją iš kaulų į kraują. Tokiu būdu išvengiama pieno karštinės ir hipokalcemijos simptomų, laktacijos metu kalcis geriau pasisavinamas iš raciono. Šiam tikslui dažniausiai naudojami pašarai su mažesniu kalio ir natrio kiekiu arba padidinama anijonų (chloridų, sulfatų) dozė.

Katijonai ir anijonai pašarų davinyje apskaičiuojami pagal jų santykį – DCAD rodiklį ir išreiškiami miliekvivalentais 100 g raciono. Naudojama formulė: (%Na/0,023+%K/0,039) – (%Cl/0,0355+%S/0,016). Teigiama, kad didesnis anijonų kiekis racione padidina kraujo rūgštingumą ir tai skatina greitą kalcio rezorbciją iš gyvulio kaulų, apsaugo nuo parezės po veršiavimosi ir užtikrina produktyvumą laktacijos metu.

Bioversija m7 2024 11 19

Pasak F. Kardoso, nebuvo pakankamai įrodymų, kad tokia parūgštinta dieta palaiko optimalų kalcio kiekį kraujyje ir dalis reikalingų medžiagų nepasišalina su šlapimu. Be to, anijoninės druskos yra brangios, neskanios, sumažina pašarų ėdamumą, todėl reikėjo įsitikinti jų veiksmingumu ir efektyvumu.

„Kalcis dalyvauja daugelyje ląstelių procesų, o dėl jo trūkumo padidėja uždegimo ir ligų tikimybė. Norėjome ištirti, ar padidinus kalcio kiekį racione (iki 2 proc. sausųjų medžiagų) ir taikant anijoninę dietą paskutinį veršingumo mėnesį galima užkirsti kelią problemoms po jauniklių atvedimo ir jų pasekmėms reprodukcijai“, – motyvus aiškino mokslininkai.

Jie atliko tyrimus su 76 holšteinų veislės karvėmis ir išbandė tris skirtingus racionus. Nustatyta, jog patelės, kurios buvo šeriamos anijonine dieta (– 24 miliekvivalentai/100 g sausosios medžiagos) ir gavo kalciu praturtintą (iki 2 proc. sausosios medžiagos) racioną, greičiau apsivaisino po veršiavimosi. Manoma, kad kalcis turėjo įtakos gimdos gleivinės funkcijoms, todėl pagerėjo jos sekrecinės ir apsauginės savybės, sumažėjo metritų ir padidėjo embrionų implantacijos procentas.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ar domitės galimybėmis uždirbti iš anglies kreditų?
    Visos apklausos