


Londonas. Žemės ūkio paskirties žemės plotų plėtra ir statybvietės kaimo vietovėse išstumia iš natūralių buveinių gyvūnus, o jų vietą užima paukščiai ir graužikai, rodo naujausi moksliniai tyrimai.
Londono universiteto koledžo (Jungtinė Karalystė) mokslininkai ištyrė apie 20 tūkst. gyvūnų ir augalų rūšių 81-oje pasaulio šalyje ir nustatė, kad žemės ūkio veikla neigiamai veikia gamtinių ekosistemų būklę, praneša BBC portalas.
„Išskyrėme pasaulinę tendenciją, jog žmogui pakeitus natūralias buveines, prarandamos unikalios vietinės gyvūnų rūšys, o jų vietą užima visur egzistuojančios ir gerai prisitaikiusios atmainos“, – nerimo neslėpė vienas tyrimo autorių dr. Timas Njūboldas (Tim Newbold).
Žiurkės, pelės, žvirbliai, karveliai – tik keli pavyzdžiai rūšių, kurių paplitimo arealas yra itin platus ir kurios greitai okupuoja vietoves, jei jos paverčiamos žemės ūkio paskirties plotais ar statybvietėmis, gyvenvietėmis.
Londono Gamtos istorijos muziejaus prof. Andis Purvis (Andy Purvis) biologinės įvairovės pokyčius palygino su tuo, kas vyksta miesto gatvėse: „Kadangi nedideli, nepriklausomi mažmenininkai išeina iš verslo rinkos, dominuoja didmeniniai prekiniai ženklai. Tai padaro miestus vienodus, nepriklausomai, kur esate. Taip ir gamtoje: žmogaus įtaka juntama visur, kur jis eina, o šalia keliauja faunos rūšys, kurioms patogu išlikti“.
Tyrimo rezultatai atskleidžia, jog gyvūnai ir augalai, paplitę ribotose teritorijose, tačiau vaidinantys svarbų vaidmenį vietinėse ekosistemose, yra ties didesnio išnykimo riba, palyginti su rūšimis, prisitaikiusiomis gyventi visame pasaulyje.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Tinkama sėjomaina padeda išlaikyti derlingą dirvožemį ir užtikrinti augalų sveikatą
2025-04-18 -
Ar purkšti herbicidus ir augimo reguliatorius prieš šalnas?
2025-04-04 -
Rapsų kenkėjams stebėti pasitelkė išmaniąsias gaudykles
2025-03-28
Skaitomiausios naujienos
-
Saulės elektrinės nukenčia vis dažniau
2025-04-01 -
Gazolio naudojimas ūkyje: nusižengimų beveik nerasta
2025-03-31 -
ŽŪM pritaria siūlymui parduoti valstybinę žemės ūkio paskirties žemę
2025-04-16
(0)