Basf A1 2024 12 20 Basf m1 2024 12 20
Mokslas
Jaunimui agrosektorius tampa vis patrauklesnis
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Kaunas. Gabiems ir motyvuotiems jaunuoliams agrosektorius tampa vis patrauklesnis, teigia VDU Žemės ūkio akademijos (ŽŪA) kanclerė prof. dr. A. Miceikienė.

„Matome, kad jaunuoliai stebi Lietuvos ir pasaulio tendencijas, mato nuolat augantį su agrosektoriumi susijusių studijų perspektyvumą. Studijas Akademijoje renkasi šimtukininkai, dauguma įstojusiųjų pasirinkę VDU ŽŪA pasirenka pirmuoju prioritetu“, – pažymi kanclerė.

Jos teigimu, didėjantis maisto ir ekologijos poreikis, vykstantys klimato pokyčiai ir augantis žmonių supratimas, kad be tvaresnio požiūrio artimoje ateityje kils ypač daug nepatogumų kiekvienam, gerokai prisideda prie augančio VDU ŽŪA studijų programų aktualumo.

Bioversija m7 2024 11 19

„Nuo to, kiek ir kokios kokybės maisto turėsime, priklausys viso pasaulio gerovė, nepriteklių jaučiančių žmonių skaičius. Taip pat žemės ūkio sektoriaus sėkmė lems, ar kiti sektoriai turės žaliavų savo veiklai. Be žemės ir vandens ūkio, miškininkystės sektorių negalėtų vystytis ir kiti verslai, tarp jų ir itin svarbios maisto, statybų, baldų, gėrimų pramonės sritys. Svarbu paminėti, kad visas bioekonomikos sektorius duoda pagrindą apdirbamosios ir perdirbamosios pramonės sritims“, – pastebi prof. dr. A. Miceikienė.

Pokyčiai lemia augantį kvalifikuotų specialistų poreikį

VDU ŽŪA kanclerė prof. dr. A. Miceikienė atkreipia dėmesį, kad Lietuvos darbo rinkoje jaučiamas su agrosektoriumi susijusių specialybių aukštos kvalifikacijos darbuotojų trūkumas.

„Keičiantis žemės ūkio ir jį aptarnaujantiems sektoriams, neišvengiamai kyla ir su specialistų kompetencijomis susijusių lūkesčių. Daugiau nei prieš dešimtmetį prasidėjusi žemės ūkio sektoriaus transformacija tęsiasi – aktyvi skaitmenizacija, augalų ir daiktų internetas, robotizacija, inovatyvių technologijų taikymas ir jų dėka sukurtų produktų naudojimas neatpažįstamai keičia žemės ūkio ir susijusių verslo sektorių veiklą“, – apie pokyčius, lemiančius nuolat augantį kvalifikuotų specialistų poreikį, kalba VDU ŽŪA kanclerė.

Profesorė atskleidžia, kad jau dabar net 80 proc. dronų rinkos susiję su žemės ūkio sektoriumi, tai rodo, kad pokyčiai agrosektoriuje vyks ir ateityje – ir toliau bus kuriamos naujos technologijos, kurioms diegti, valdyti ir priežiūrėti reikės specialistų.

Mokydamiesi sukuria sėkmingus verslus

Proc. dr. Astrida Miceikienė pastebi augantį Akademijos studentų verslumą – jie noriai kuria savo verslus, aktyviai naudojasi universiteto suteikiama pagalba.

„Studentai ir absolventai turi daug galimybių įgyvendinti savo idėjas, dalis verslų gimsta atliekant praktinio darbo užduotis, kiti verslus sukuria su universiteto konsultantų pagalba“, – pasakoja prof. dr. A. Miceikienė ir atkreipia dėmesį, kad per studijas įgyvendinus verslo idėją, jai pagalbos galima gauti ir baigus studijas.

„Dauguma jaunųjų verslininkų grįžę į regionus, gali gauti paramą iš įvairių bendrosios žemės ūkio politikos priemonių. Parama skiriama ne tik ūkininkams, bet ir kitų sričių specialistams. Kurdami savo verslus, pasinaudoję Lietuvos kaimo plėtros programa, techninės pagalbos ir kitomis priemonėmis gali gauti paramą ne tik pačiai pradžiai, bet ir verslo vystymui“, – pastebi VDU ŽŪA kanclerė.

Idėjos savo verslo kūrimui dažnai kylant stebint kitų įmonių darbą iš vidaus, dirbant lengviausia pastebėti naujas nišas ir galimybes, todėl praktikos verslo įmonėse naudingos ne tik samdomą darbą planuojantiems dirbti studentams, bet ir ieškantiems nišų naujų verslų kūrimui.

Parengta: pagal VDU ŽŪA inf.
Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ar domitės galimybėmis uždirbti iš anglies kreditų?
Visos apklausos