Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Mokslas
Holšteinų karves identifikuoja pagal kailio raštą
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Amsterdamas. Su dirbtinio intelekto pagalba kuriama neinvazinė karvių identifikavimo sistema, pagal kurią jos melžimo aikštelėje atpažįstamos pagal kailio raštą.

Dabartinėse galvijų identifikavimo sistemose naudojami antkakliai arba ausų įsagai. Tai sukelia papildomų iššūkių, pavyzdžiui, antkakliai gali nukristi, veriant ausų įsagus gyvuliams skauda. Be to, šių jutiklių nuskaitymo diapazonas labai mažas. 

Groningeno universiteto (Nyderlandai) mokslininkų komanda, vadovaujama kompiuterinių sistemų eksperto dr. George‘o Azzopardi (Džordžo Azopardi), sukūrė metodiką, kaip atpažinti karves pagal jų išvaizdą, o ne nešiojamus jutiklius. 

Bioversija 2024 07 09 m7

Tyrimas atliktas viename Nyderlandų pieno ūkyje su 383 holšteinų veislės karvėmis. Išbandyta technologija, kai gyvuliai atpažįstami aplinkoje šilumos kamera, o vėliau, pritaikius specialų dirbtinio intelekto algoritmą CORF, identifikuojamas individualus kailio raštas ant šono. Rezultatai paskelbti leidinyje „Expert Systems with Applications“. 

Pirmieji eksperimentai rodo, kad naujo atpažinimo metodo tikslumas siekia 99,7 procentų. Vienintelės karvės, kurių sistema neatpažino, buvo tos, kurios neturėjo raštų žemėlapio, t. y. jų kailis buvo tik baltas arba juodas.

Mokslininkai svarsto, kad šią problemą pavyktų išspręsti naudojant daugiau kamerų, fiksuojančių karvių išvaizdą iš skirtingų pusių (priekio, viršaus, užpakalio). 

Technologijos autorių manymu, sukurta juodmargių galvijų atpažinimo sistema labai perspektyvi. Ji nesukelia galvijams nepatogumų ir yra palanki jų gerovei.

Be to, stebėti kameromis pigiau, nei naudoti antkaklius ar ausų įsagus. Sistemą lengva pritaikyti pasikeitus gyvulių skaičiui bandoje. Nereikia pirkti papildomos įrangos, užtenka papildyti vaizdinę informaciją apie naujas karves.

Ilgalaikė tyrėjų vizija – sukurti sistemą, kuri galėtų stebėti karves nuolat ir atpažintų jas bet kokioje ūkio vietoje, ne tik melžimo aikštelėje.

Šaltinis: MŪ
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos