Basf 22 07 19 Lytagra 22 07 04
Mokslas
Ekologiški insekticidai iš sorų

Vašingtonas. Iš cheminių junginių, kuriais sorų augalai ginasi nuo kenkėjų, mokslininkai tikisi sukurti žmogui ir aplinkai saugius insekticidus, rašo „Science Daily“.

Pensilvanijos universiteto specialistai tyrė, kaip soros, sintetindamos junginius (vadinamuosius flavonoidus), nuodija jas ėdančius sifoninius amarus. Junginių gamybą reguliuoja genas y1, atsakingas už atsakus į stresą sorų aplinkoje, pavyzdžiui, kenkėjiškus grybelius.

Mokslininkai šiltnamyje augino dvi identiškas sorų atmainas. Vienintelis skirtumas tarp augalų buvo tai, kad dalis jų turėjo y1 geną, o kitoje grupėje jis buvo pašalintas.

Bioversija 22 02 02

Iškart paaiškėjo, kad amarai daug mieliau renkasi ėsti ir daugintis ant sorų, kurios šio geno neturėjo. Kitame eksperimente dvi amarų grupes tyrėjai maitino sorų lapų audiniais. Įmaišius flavonoidų, amarai pradėdavo kristi vienas po kito.

„Soros išvystė gebėjimą išskirti junginius, kurie yra pavojingi jas puolantiems vabzdžiams, tačiau nekenkia kitiems, – pasakoja genetikos profesorius Surinderis Čiopra (Surinder Chopra). – Jeigu pavyktų sukurti nenuodingus insekticidus, tai būtų didelis laimėjimas, turint omenyje tai, kad dabartiniai sintetiniai insekticidai laikomi pavojingais žmogaus sveikatai.“

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar Lietuvos žemės ūkis geba prisitaikyti prie klimato kaitos?
Visos apklausos