Vašingtonas, liepos 1 d. Mokslininkų teigimu, daugiamečiai grūdiniai augalai, reikalaujantys mažiau trąšų, herbicidų ir labiau tausojantys aplinką, gali būti sukurti per ateinančius dvidešimt metų, rašo portalas „Seed Daily".
Daugiamečiai javai būtų vienas svarbiausių žmogaus kūrinių per dešimt tūkstančių metų, kai žmogus dirba žemę. Greičiau kurti tokias kultūras žurnale „Science" ragina Vašingtono universiteto dirvos mokslų profesorius Džonas Reganoldas (John Reganold) su kolegomis. Anot specialistų, tokie augalai labai praverstų pusei pasaulio gyventojų, dirbančių nenašiose žemėse, kurias gali visiškai nualinti tradiciniai javai.
„Žmonės daug kalba apie maisto saugumą, - pažymi J. Reganoldas. - Tai tik dalis problemos. Mums reikia pagalvoti ne tik apie maisto, bet ir apie ekosistemų saugumą".
Daugiametės grūdinės kultūros, pasak autorių, auga ilgiau ir turi giliau įsiskverbiančias šaknis, leidžiančias geriau surinkti kritulių vandenį. Iki trijų metrų ištįstančios šaknys taip pat stabdo dirvos eroziją ir sugeria anglies dvideginį iš atmosferos. Tokiems augalams prižiūrėti reikėtų mažiau technikos ir herbicidų, o tai labai didelis pranašumas besivystančiose šalyse.
Kasmet sėjami javai, lyginant juos su daugiamečiais, reikalauja iki penkių kartų daugiau vandens ir 35 kartus daugiau nitratų, kurie iš laukų gali nutekėti geriamąjį vandenį arba sukurti „mirties zonas" gamtiniuose vandens telkiniuose.
Daugiamečių kultūrų tyrimuose dalyvauja Argentina, Australija, Kinija, Indija, Švedija ir JAV. Vašingtono universitete daugiamečiai kviečiai kuriami jau dešimtmetį. Straipsnio autorių nuomone, darbus paspartintų didesnis vyriausybių dėmesys auginimo programoms.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ar verta naudoti azoto jutiklius
2024-12-12 -
Pasėlius nuo ligų apsaugos į muilą panašios augalinės medžiagos?
2024-12-11 -
Sorgai ir soros atrandami kaip nauji augalai
2024-12-06
Skaitomiausios naujienos
-
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02 -
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04 -
Greitaeigis traktorius atstoja vilkiką
2024-12-09
(0)