Kaunas. Gyvulininkystės praktikų asociacija surengė parodomąją cezario pjūvio operaciją karvei. Žinomas veterinarijos chirurgas dr. Danielius Starevičius, stebint didžiulei auditorijai, pjūvį stovinčiai karvei atliko kairėje alkiaduobėje. Veršelis gimė greitai ir sveikas.
Praktinis seminaras „Pagalba sunkaus veršiavimosi atveju - Cezario pjūvis" - antrasis 2012 m. įkurtos Gyvulininkystės praktikų asociacijos surengtas seminaras, skirtas veterinarijos gydytojams ir studentams. Tačiau parodomųjų cezario pjūvio operacijų iki šiol nėra buvę, tai - pirmoji auditorijoje su žiūrovais atlikta tokia operacija. LSMU Veterinarijos akademijos Stambių gyvulių klinikos auditorijoje sunkiai tilpo visi norintys ją pamatyti.
Cezario pjūvio operaciją stebėjo daug specialistų ir studentų
„Manome, kad jau pribrendome surengti ir tokį seminarą su „gyva" operacija", - sakė asociacijos vadovas dr. Arūnas Rutkauskas.
Teorinę operacijos dalį aptarė LSMU Veterinarijos akademijos doc. Algis Noreika. D. Starevičius tinkamą veršingą karvę cezario pjūvio operacijai rado savo tėvo fermoje. Veršelio atvedimas praėjo sklandžiai - maždaug valandą užtruko anestezija, dar pusvalandį - pati operacija. Įprastai tokia operacija, jeigu nėra komplikacijų, tiek ir trunka - 1,5-2 valandas.
Danielius Starevičius pasirengęs operacijai
Veterinarijos gydytojai, kurie savo praktikoje naudoja kitą cezario pjūvio operacijos techniką - gulinčiai karvei atlieka ventrolateralinį arba ventralinį pjūvį pilvo apačioje, turėjo daug klausimų D. Starevičiui ir A. Noreikai. Jie domėjosi, kokius naudoti aseptikus, vaistus anestezijai, kokiais siūlais siūti gimdą ir pjūvio vietą, kodėl pjūvis daromas kairėje, o ne dešinėje alkiaduobėje, kokie operacijos niuansai, jeigu veršelis eina atbulas, kokius vaistus naudoti karvei po operacijos, kokios galimos komplikacijos ir kaip jų išvengti bei kt.
Cezario pjūvio kulminacija - ištraukiamas veršelis
Po parodomosios operacijos kai kurie veterinarijos gydytojai nutarė mokytis cezario pjūvio alkiaduobėje, tačiau kai kurie sakė ir toliau operuosiantys jiems įprastu būdu, darydami ventrolateralinį arba ventralinį pjūvį pilvo apačioje.
LSMU Veterinarijos akademijos doc. Algis Noreika
Apie pooperacinę karvės priežiūrą pasakojo veterinarijos gydytojas Virginijus Kanapė. O profesorius Vituolis Žilaitis skaitė pranešimą apie apsunkinto atvedimo (distocijos) priežastis ir prevenciją. Dažniausiai sunkiau veršiuojasi pirmaveršės. Distociją galima įtarti, jeigu likus 3 paroms iki veršiavimosi karvė suėda 6 kg sausųjų medžiagų mažiau, arba, jeigu likus 12 val. iki veršiavimosi, pradeda dažniau keisti padėtį. Dar vienas distocijos požymis - daugiau kaip 10 parų užsitęsęs veršingumas.
Pasak profesoriaus, viena svarbiausiųjų distocijos profilaktikos priemonių yra šiaudų dieta. Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad veršiuojantis nereikia skubėti karvei į pagalbą, nes priešlaikinė pagalba tik slopina atvedimą. „Todėl nepažeiskite „dviejų valandų ir dviejų galūnių" taisyklės", - priminė V. Žilaitis.
Profesorius Vituolis Žilaitis kalbėjo apie apsunkinto atvedimo priežastis ir profilaktiką
Neįprasto seminaro naudą akcentavo LSMU Veterinarijos akademijos kancleris prof. Henrikas Žilinskas. „Toks praktinių įgūdžių tobulinimas ir atnaujinimas yra labai naudingas. Patys jaučiame, kad dėstymas akademijoje kartais būna labiau teorinis, todėl tokių renginių reikia kuo daugiau ir studentams, ne tik praktikuojantiems veterinarijos gydytojams", - pabrėžė profesorius.
Priminęs visiems žinomą problemą - su stambiais gyvuliais dirbančių veterinarijos gydytojų trūkumą, Lietuvos veterinarijos gydytojų asociacijos vadovas prof. Vidmantas Bižokas džiaugėsi auditorijoje matydamas daug jaunų veidų. „Tikiuosi, kad ateis nauja karta ir sėkmingai konkuruos su dabar dirbančiais", - vylėsi V. Bižokas.
Gyvulininkystės praktikų asociacijos vadovas Arūnas Rutkauskas (kairėje) pažadėjo, kad šis „gyvas" seminaras - tikrai ne paskutinis
Vasarį parodomoji operacija bus atliekama mėsinių galvijų ūkyje, nes būtent mėsinės karvės sunkiau veršiuojasi ir joms dažnai reikia atlikti cezario pjūvį.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ar verta naudoti azoto jutiklius
2024-12-12 -
Pasėlius nuo ligų apsaugos į muilą panašios augalinės medžiagos?
2024-12-11 -
Sorgai ir soros atrandami kaip nauji augalai
2024-12-06
Skaitomiausios naujienos
-
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02 -
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04 -
Greitaeigis traktorius atstoja vilkiką
2024-12-09
(0)