Paryžius. Eksperimentai atskleidžia, kad bitės cheminiais signalais pažymi žiedus, ant kurių jos buvo užpultos, kad įspėtų apie galimą pavojų savo gentaines, rašo portalas „Science Daily".
Prancūzijos ir Ispanijos mokslininkai atliko seriją bandymų, skirtų išsiaiškinti, ar bitės kokiu nors būdu perspėja koleges apie gėles, ant kurių rinkti nektarą yra pavojinga. Gamtoje bites gali užpulti plėšrūnai, tuo tarpu laboratorijoje pavojus buvo simuliuojamas sugriebiant bites žnyplėmis. Eksperimente dalyvavo tiek spiečiuose gyvenančios, tiek atskirai besilaikančios bitės, atvežtos iš Australijos, Kinijos, Ispanijos ir Singapūro.
Paaiškėjo, kad spiečiuose gyvenančios bitės į įspėjančiomis cheminėmis medžiagomis pažymėtus žiedus reaguoja labai jautriai ir ant jų tupia daug rečiau. Tuo tarpu pavienės bitės į šias medžiagas beveik nekreipia dėmesio.
„Įspėjantieji feromonai vabzdžius paprastai skatina trauktis nuo pažymėtos gėlės, tačiau mes nežinojome, kaip jais naudojasi socialios bitės, - pasakoja tyrimo vadovė Ana L. Llandres. - Rezultatai rodo, kad, priešingai nei bitės-atsiskyrėlės, jos taiko šią sistemą įspėti gentaines apie netoliese tykantį plėšrūną."
Kadangi spiečiuose gyvenančios bitės į pažymėtus žiedus reaguoja visai kitaip nei pavienės jų gentainės, mokslininkai spėja, kad bičių gebėjimas sugyventi tarpusavyje yra glaudžiai susijęs su įspėjamųjų signalų evoliucija.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ar verta naudoti azoto jutiklius
2024-12-12 -
Pasėlius nuo ligų apsaugos į muilą panašios augalinės medžiagos?
2024-12-11 -
Sorgai ir soros atrandami kaip nauji augalai
2024-12-06
Skaitomiausios naujienos
-
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02 -
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04 -
Greitaeigis traktorius atstoja vilkiką
2024-12-09
(0)