Basf 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 19 m1
Mokslas
Bičių auginimas mieste gali neigiamai paveikti biologinę įvairovę
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Otava. Sparti naminių bičių populiacijos plėtra miestuose užgožia laukines padermes ir kitus natūralius apdulkintojus, nes vabzdžiai konkuruoja dėl tų pačių išteklių, kurie yra riboti urbanizuotoje vietovėje.

Konkordijos universiteto (Kanada) mokslininkai įsitikinę, jog per pastarąjį dešimtmetį atsiradusi mada auginti bites mieste gali neigiamai paveikti biologinę įvairovę. Tokias išvadas lėmė 2013–2020 m. Monrealio saloje rinkti duomenys apie laukinių bičių populiacijas.

Anot tyrimo autorių, vietovėse, kuriose išaugo bitininkystės entuziastų gretos, žymiai sumažėjo laukinių rūšių įvairovė. Naminės bitės kelia grėsmę ne tik natūralioms gentainėms. Jos konkuruoja dėl žiedadulkių ir nektaro su beveik 180 kitų rūšių vabzdžių. Bičių gausa taip pat susijusi su žiedadulkių mažėjimu baltųjų dobilų žieduose.

Bioversija 2024 04 15 m7

Didelės naminių bičių populiacijos tampa ligų židiniu. Ši problema tampa itin matoma, jeigu vienoje vietovėje susikoncentruoja daug komercinių bitininkų. Dėl didelio bičių tankio plinta erkės, virusai ir kiti patogenai.

Pasak mokslininkų, kurie savo įžvalgas pristatė žurnale „PeerJ“, bitininkystė mieste dažnai klaidingai reklamuojama kaip biologinės įvairovės nykimo sprendimas. Norint paskatinti gamtos klestėjimą, rekomenduojama sodinti žydinčius medžius ir krūmus, kurie naudingi vabzdžiams apdulkintojams, o ne statyti mieste kuo daugiau avilių. 

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
Visos apklausos