


Vašingtonas, gegužės 2 d. JAV biologai išsiaiškino, kaip augalai nusprendžia, kada augti, o kada - gintis nuo aplinkos stresų, rašo portalas „Science Daily". Kai augalas pereina į gynybos režimą, kad apsisaugotų nuo nepalankių orų ar ligų, tai yra gera naujiena augalui, bet ne ūkininkui. Pastarasis praranda dalį derliaus, nes gindamiesi augalai neauga.
Biomedicinos mokslų profesoriaus Šengo Jango He (Sheng Yang He) vadovaujami mokslininkai išsiaiškino, kad, augalą ištikus krizei, augimą ir gynybą valdantys hormonai - giberelinai (gibberellins - angl.) ir jasmonatai (jasmonates - angl.) - pradeda sąveikauti ir „tartis", ką daryti toliau.
„Abiejų bendravimas ir nulemia tai, kaip augalai koordinuoja tolesnę veiklą, - teigia mokslininkas. - Dabar mes žinome, kur yra vienas iš ilgai ieškotų molekulinių ryšių tarp augimo ir gynybos."
Atradimas svarbus tuo, kad dabar mokslininkai, žinodami apie giberelinų ir jasmonatų tarpusavio bendravimą, galės šią porą išskirti.
„Galbūt išmoksime genetiškai ar chemiškai sukurti veisles, kurių augimo ir gynybos sistemos nebendraus taip dažnai - pasakoja Š. Jangas He. - Taip galėtume vienu metu pagerinti ir derlių, ir apsaugą."
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Tinkama sėjomaina padeda išlaikyti derlingą dirvožemį ir užtikrinti augalų sveikatą
2025-04-18 -
Ar purkšti herbicidus ir augimo reguliatorius prieš šalnas?
2025-04-04 -
Rapsų kenkėjams stebėti pasitelkė išmaniąsias gaudykles
2025-03-28
Skaitomiausios naujienos
-
Saulės elektrinės nukenčia vis dažniau
2025-04-01 -
Gazolio naudojimas ūkyje: nusižengimų beveik nerasta
2025-03-31 -
ŽŪM pritaria siūlymui parduoti valstybinę žemės ūkio paskirties žemę
2025-04-16
(0)