Bioversija A1 2025 03 18 Basf m1 2025 04 17
Mokslas
Augalai kenkėjų atakoms ruošiasi iš vakaro

Vašingtonas, kovo 16 d. Augalai dar naktį pradeda ruoštis vabzdžių dienos antpuoliams, gamindami medžiagas, sutrikdančias kenkėjų virškinimo sistemą, – mokslininkų išvadas skelbia portalas „Science Daily".

„Stebint augalus atrodo, kad jie nieko neveikia, - pasakoja Rice universiteto profesorė Janet Braam. - Todėl įdomu stebėti didelį sujudimą, vykstantį genetiniame lygmenyje. Tai panašu į tvirtovę, besirengiančią apgulčiai."

Mokslininkai seniai žino apie augalų vidinį paros, arba cirkadinį laikrodį, kuris leidžia jiems orientuotis laike nepriklausomai nuo apšvietimo, tačiau tik neseniai šis procesas pradėtas tirti genetiniais įrankiais. Specialistai atrado, kad beveik trečdalį baltažiedžio vairenio - dažniausiai tyrimams pasirenkamo augalo - genų valdo cirkadinis ciklas.

Bioversija m7 2025 03 18

„Norėjome sužinoti, ar šie vidinio laikrodžio reguliuojami genai leidžia augalui pasirengti ne tik saulėtekiui, bet ir vabzdžių atakoms," - eksperimentą aiškina biochemikas Michaelas Covingtonas.

Mokslininkai atskyrė dvi vairenių grupes ir užleido tam tikros rūšies vikšrais, kurie maitinaisi šiais augalais. Vienoje grupėje vikšrų vidinis laikrodis buvo „pasuktas" taip, kad jie pradėtų maitintis tada, kai augalai gyvena nakties ritmu. Normaliomis sąlygomis vaireniai yra gana atsparūs vikšrams, tuo tarpu užklupti nakties metu jie buvo nugraužti.

Priežastis - hormonas jazmonatas, kurį augalai naudoja gaminti medžiagoms, sutrikdančioms vikšrų virškinimo sistemą. Paaiškėjo, kad dieną vaireniai, atsižvelgdami į cirkadinio laikrodžio parodymus, padidina jazmonato kiekius. Ir ne tik jo, bet ir kitų cheminių medžiagų, kurios, pavyzdžiui, apsaugo nuo bakterijų.

„Jazmonato apsaugą naudoja beveik visi augalai, įskaitant pomidorus, ryžius ir kukurūzus, - sako biochemijos ir ląstelių biologijos specialistas Wassimas Chehabas. - Išsamesnės žinios apie tai, kaip augalai valdo šiuos hormonus, gali padėti geriau suprasti, kodėl kai kurie kenkėjai padaro daugiau žalos nei kiti, ir sugalvoti naujų gynybos strategijų."

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ar dėl gresiančių gyvulių ligų stiprinate biologinę saugą ūkyje?
    Visos apklausos