Basf A1 2024 12 20 Basf m1 2024 12 20
Mokslas
Ateityje piktžoles naikinsime lazeriu

Hanoveris, liepos 24 d. Hanoverio universiteto mokslininkai pristatė naują lazerinę sistemą, kuri taps ekologiška alternatyva cheminėms piktžolių naikinimo priemonėms. Galbūt, ateityje pasėlių priežiūrą vykdys robotai, kurie fotokamera identifikavę piktžoles, sunaikins jas lazerio spinduliu, skelbiama universiteto išplatintame pranešime spaudai.

Jaunų kukurūzų, rapsų ar cukrinių rinkelių pasėliai konkuruoja su piktžolėmis dėl šviesos, vandens ir maisto medžiagų. Viena iš kovos su piktžolėmis priemonių - herbicidų panaudojimas žemės ūkyje. Tačiau mokslininkų grupė iš Leibnico universiteto ir Hanoverio lazerių centro siūlo alternatyvią išeitį - piktžoles naikinti lazeriu. „Pramonės gamintojų susidomėjimas - didžiulis. Ateityje lazerinius aparatus bus galima panaudoti šiltnamiuose, daigynuose, kur robotai laisvai judės tarp lysvių ar vagų", - teigia projekto vadovas prof. Tomas Ratas (Thomas Rath).

Svarbiausias mokslininkų uždavinys buvo suderinti spinduliuotės intensyvumą, kuris parenkamas pagal augalo rūšį ir aukštį. Tuomet tiesiai į augimo centrą nukreipta lazerio energija, tiksliai ir veiksmingai sunaikina nepageidaujamas piktžoles.

Bioversija m7 2024 11 19

Antroji problema, su kuria susidūrė projekto autoriai, buvo augalų identifikavimas. Vokiečių mokslininkai sukūrė ištisą piktžolių atpažinimo sistemą. Kameromis nufilmuoti augalų vaizdai analizuojami programine įranga, kuri „išmatuoja" kiekvieno augalo kontūrus, kad nustatyti optimalią lazerio spindulio poziciją. „Mes turime algoritmų įvairių piktžolių atpažinimui. Sunkumų kyla tose vietose, kur pasėliai ir piktžolės yra labai arti ir persidengia tarpusavyje. Tačiau mūsų tikslas - naikinti tik augalus kenkėjus", - aiškina Hanoverio universiteto tyrėjai.

Pirmasis aparatas kol kas išbandytas tik nedideliame eksperimentiniame šiltnamyje. Geležinkelio vagone įkurtoje bandomojoje laboratorijoje įrangos efektyvumas tirtas 1 m2 plote. „Lazerinių sistemų panaudojimas dideliuose laukuose gali būti problemiškas. Aparatūros negalime sumontuoti ant traktorių, nes dėl vibracijos nukentėtų tikslumas. Mes mąstome apie mažus robotus - lėktuvėlius, kurie kaip spiečius skaidytų laukuose, atlikdami savo darbą", - ateities planus atskleidžia profesorius T. Ratas.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ar domitės galimybėmis uždirbti iš anglies kreditų?
    Visos apklausos