Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Mokslas
Artėjančiam sezonui - naujos augalų veislės

Vilnius, sausio 31 d. Į Nacionalinį augalų veislių 2012 m. sąrašą numatyti įrašyti 75 naujas augalų veisles, tarp jų - 16 lietuviškos selekcijos. Sąrašas baigiamas parengti ir artimiausiomis dienomis bus patvirtintas Valstybinės augalininkystės tarnybos (VAT) direktoriaus įsakymu, paskelbtas „Valstybės žiniose“ ir išspausdintas specialiame leidinyje.

Selekcininkams prašant, iš šio veislių sąrašo bus išbraukta daugiau kaip 25 įvairių augalų rūšių veislės. 2011 m. sąraše buvo 739 augalų veislės, iš jų sukurtų Lietuvos selekcininkų - 200, t. y. apie 27 proc. 2008-2011 m. augalų veislių tyrimo skyriuose (jų yra septyni) buvo atliekami net 40 augalų rūšių daugiau kaip 490 žemės ūkio lauko augalų ir daržovių veislių tyrimai. Žieminių augalų rūšių veislės tiriamos 3 metus, vasarinių - 2 metus.

Paraiškas registruoti šias tirtas augalų veisles prieš 2-3 metus buvo pateikę Austrijos, Belgijos, Danijos, Lenkijos, Vokietijos, Prancūzijos, Švedijos, Šveicarijos augalų veislių selekcijos ir sėklininkystės firmos. „Džiugu, kad pastaraisiais metais užsienio šalių sėklininkystės firmos teikia paraiškas įrašyti į Nacionalinį augalų veislių sąrašą naujas, ką tik sukurtas veisles, kurios dažnai į Europos Sąjungos bendrąjį žemės ūkio rūšių veislių katalogą patenka per mūsų Nacionalinį augalų veislių sąrašą“, - pastebi VAT Augalų veislių skyriaus vedėja Sigita Juciuvienė.

Bioversija 2024 04 26 m7

VAT Augalų veislių skyriaus vedėja Sigita Juciuvienė

Nacionalinį augalų veislių 2012 m. sąrašą papildys 28 naujos javų veislės, iš jų - 9 žieminių javų. Valstybinė augalų veislių vertinimo komisija pasiūlė į Nacionalinį augalų veislių 2012 m. sąrašą įrašyti 5 žieminių kviečių veisles: Frontal, Kuban, Linus, Rigi ir SW Magnifik. Šių Prancūzijos, Vokietijos ir Šveicarijos selekcininkų sukurtų veislių grūdai tinka labai gerų kepimo savybių miltams gaminti. Tyrimo metais šių javų veislių bandymuose gautas 7,46-8,24 t/ha augalai ištvermingi žiemą, atsparūs išgulimui.

Sąrašą papildys atspari žiemojimo sąlygoms ir derlinga žieminių rugių veislė Rasant, trys žieminių kvietrugių veislės Cosinus ir Sequenz ir Remiko. Grūduose sukaupiama daug krakmolo, todėl grūdai ypač tinka etanolio gamybai. Bandymuose 2009-2011 m. buvo gautas vidutinis 8,48-9,21 t/ha derlius.

Į minėtą sąrašą taip pat bus įrašytos 4 veislės vasarinių kviečių - Arabeska, Hamlet, KWS Willow ir Sonett, vasarinių pašarinių miežių veislė Noja DS (sukurta Žemdirbystės institute) ir 2 naujos salyklinių miežių veislės Grace ir Propino.

Solidžiai pasipildė kukurūzų veislių sąrašas - Cathy, Chavoxx, Dribble, Elverde, Grizzly, Karriol, Monty, Silvinio ir Vinato. Sąraše atsirado ir sėmeninių linų - beje, lietuviškų, Edita ir Rasa, sukurtų Upytės bandymų stotyje.

Įrašytos 6 naujos žieminių rapsų veislės ir 10 vasarinių rapsų. Geru derliumi ir neblogu atsparumu žiemojimo sąlygoms pasižymi pusiau žemaūgės žieminių rapsų hibridinės veislės DK Seranade ir DK Starlet, iš vasarinių rapsų derlingumu išsiskyrė hibridinės Legolas, Kaldera, Mirakel.

Derlingos ir daug cukraus sukaupiančios visos 13 naujų cukrinių runkelių veislių, iš kurių išsiskiria veislės Berton ir Victoriana KWS, (derlius buvo iki 84,8 t/ha, o biologinio cukraus šakniavaisiuose sukaupė iki 14,92 t/ha). Belvista atspari nematodams ir tolerantiška ramularijai.

Kukurūzų bandymų laukas Kauno augalų veislių tyrimų stotyje

Žemdirbystės institute sukurtos trys daugiamečių žolių veislės: pašarams gaminti skirta tarpgentinių hibridų veislė Lina DS ir vejoms įrengti skirtos daugiamečių žolių veislės - gojinės miglės Luka DS ir plokščiosios miglės Odrė DS.

Sodininkystės ir daržininkystės institute sukurtos trys naujos daržovių veislės - morkos Gona ir Skalsa BS veislės bei pomidorai Sveikutis BS. VDU Kauno botanikos sode sukurtos 2 siauralapių šilauogių veislės Danutė ir Freda. Sąrašas papildytas ir 5 dekoratyvinių augalų - skiauteručių veislėmis, kurios sukurtos Aleksandro Stulginskio universitete.

Duomenys apie į naujai į sąrašą įrašytas augalų veisles bus perduoti Europos Komisijai dėl šių veislių įrašymo į Europos Sąjungos bendruosius žemės ūkio ar daržovių augalų veislių katalogus. „Iki šių metų į bendruosius katalogus buvo įrašytos 126 Lietuvos selekcininkų sukurtos veislės. Į Nacionalinį augalų veislių 2012 m. sąrašą įrašius 8 Lietuvos selekcininkų sukurtas žemės ūkio ir daržovių veisles, kurių rūšys yra bendruosiuose kataloguose, į šiuos katalogus jau bus įrašytos 134 Lietuvos selekcininkų sukurtos žemės ūkio ir daržovių veislės, kurių dauginamąją medžiagą bus galima tiekti visai ES rinkai", - paaiškina S. Juciuvienė.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos